Taču arī šajā gadījumā runa nav par algām visās pašvaldībās jau minēto mērķdotācijas griestu dēļ.
Savukārt Jaunās konservatīvās partijas deputāts Krišjānis Feldmans izteicās, ka pedagogu protesti vienmēr saistīti ar vēlēšanām. Raidījuma vadītājs jautāja, vai pēc solītās sistēmas sakārtošanas un attīstīšanas vajadzēja būt šādiem protestiem. Feldmans atbildēja:
”Vajadzēja. Jo [protesti] notiek vienmēr katrus četrus gadus pirms vēlēšanām. Tāpēc mēs jau paredzējām, ka būs.”
Tā nav taisnība. Iepriekšējais pikets par algu palielināšanu bija 2019. gadā, streiks – 2015. gadā. Attiecīgi pusgadu un gadu pēc Saeimas vēlēšanām. Feldmans Re:Check atzina, ka kļūdījies.
Visbeidzot, Saskaņas deputāts Valērijs Agešins kritizēja koalīciju, ka tā nav atdevusi skolotājiem kādreiz atņemto naudu:
“Tikai vēlos visiem klātesošajiem, kuri neatceras un varbūt neiedomājas pat – es domāju, ka šī koalīcija daļēji nav pie vainas – vienu faktu. Ka iepriekšējās krīzes laikā 2010., 2011., 2012. gadā visiem budžetniekiem, tajā skaitā skolotājiem un policistiem, apcirpa atalgojumus par 40 procentiem. Atceraties? Un šis parāds tā arī netika atdots.”
Arī tas nav gluži precīzi. IZM Re:Check sniegtie dati liecina, ka 2009. gadā, piemēram, vispārējā vidējā izglītībā algās tika izmaksāti 313 miljoni eiro (2008. gadā – 308 miljoni eiro). Triju gadu laikā krīzes iespaidā šī summa saruka par 21 procentu, un tad atkal sāka kāpt. Šogad pedagogu algām vidējā izglītībā paredzēti 303 miljoni eiro, informē IZM. Taču jāņem vērā, ka pašlaik Latvijā ir daudz mazāk gan skolēnu un skolu, gan pašu skolotāju, līdz ar to algas faktiskajos skaitļos, neņemot vērā izmaiņas dzīves dārdzībā, ir lielākas nekā pirms ekonomiskās krīzes. Piemēram, zemākā algas likme pedagogiem ir augusi no pirmskrīzes 500 eiro par likmi (21 stundu nedēļā) līdz šoruden plānotajiem 900 eiro par likmi (30 stundām nedēļā).
Agešins Re:Check sacīja, ka informācija par pedagogu algu samazinājumu viņam ir “no komunikācijas ar desmitiem skolotāju”, kuriem viņam neesot nekāda pamata neticēt. Deputāts arī norāda, ka arī pirms ekonomiskās krīzes valdība bija solījusi pedagogiem algu pieaugumu pa gadiem, taču tas tā arī palicis nepildīts.