TVNET lasītāju aptaujā, kurā piedalījās vairāk nekā 3,5 tūkstoši cilvēku, bezalkoholisko alu kā savu artavu dzērājšoferu problēmas risināšanā izvēlējušies 20,27% respondentu. Vēl 10,8% izvēlās citus bezalkoholiskos dzērienus. Tādējādi trešā daļa no visiem braucošajiem svinētājiem nekādi nevar sēsties pie stūres alkohola reibumā, jo vienkārši nenoreibst. Ja nu vienīgi no maģiskās nakts gaisotnes, jāņuzālēm un papardes zieda meklējumiem.
Pie stūres tikai pēc izgulēšanās
Pazīstot savus viesus un acīmredzot zinot, ka visi nav tik disciplinēti, lai turētos pretī grādīgā kārdinājumam, dažās sētās un svinību vietās ieviestas radikālākas kontroles metodes. 19,96% svinētāju atzīst, ka pirms iekāpšanas automašīnā šoferiem ir jāiepūš alkometrā. Braukt tiek ļauts vien tad, kad galva ir pamatīgi izvēdinājusies un alkohola koncentrācija asinīs vairs netraucēt vadīt spēkratu.
Ja ar to nepietiek un kareivīgie braucēji laužas pie stūres, tiek pieņemti vēl drastiskāki mēri. 18,68% atzinušies, ka nācies pārlieku aktīvos braukt gribētājus sasiet un nolikt gulēt, kamēr tie atskurbst.
Lai līdz šādam scenārijam nenonāktu, tālredzīgākie svinību rīkotāji jau laikus novērš potenciālās konfliktsituācijas ar nepārprotamiem noteikumiem vai viltīgiem manevriem. 11,74% respondentu saka, ka prasa viesiem nodot automašīnu atslēgas vai nemanot paši tās savāc un noslēpj, lai atdotu tikai nākamajā dienā. 5,13% piekopj taktiku sabraukt automašīnas kādā pagalmā vai stāvlaukumā un pēdējos dažus simtus metru vai pāris kilometrus līdz svinību vietai doties ar kājām. Tas samazina risku, ka kāds iereibušais izdomās iekāpt mašīnā, lai «aizskrietu» līdz veikalam «pēc viena» vai atvestu vēl kādu svinētāju. Reibumā solis vairs nav tik raits un motivācija tikt līdz mašīnai ātri saplok. Mazāk populāra metode ir sētas vārtu vai mājas durvju aizslēgšanai, lai neviens bez ziņas nevarētu izkļūt no svinību vietas. To izvēlas 3,57% respondentu.