Kā sevi pasargāt no ādas vēža?
Lai arī saules stari mūs lutina salīdzinoši reti, āda no tiem ir jāsargā arī mērenajā Latvija klimatā. Ja cilvēks kaut reizi dzīvē ir apdedzis saulē, viņš jau ir pakļauts augstam ādas vēža riskam. Saules ultravioleto (UV) staru kaitīgajai ietekmei ir tendence uzkrāties (ādas vēzis var parādīties arī vairākus gadus vēlāk), tāpēc āda no UV stariem jāsarga pastāvīgi. Dermatologi nepagurstoši atgādina par saules aizsarglīdzekļu glābjošo lomu. Mūsdienās pieejami kvalitatīvi, dermatoloģiski pārbaudīti aizsarglīdzekļi spreju, zīmuļu un vieglu losjonu veidā, kas nav lipīgi un nesagādā diskomfortu. Visdrošāko un ērtāko aizsardzību sniegs tieši medicīniski pārbaudīti produkti. Speciālisti iesaka izvēlēties aizsargkrēmu ar marķējumu ne zemāku par SPF 50 - šis skaitlis norāda, ka, vienreiz uzklāts, līdzeklis nodrošina vidēji 500 minūšu (8 stundu) aizsardzību pret 98% kaitīgā UV starojuma.
Ādas veidojumu pašpārbaude
Ārsti aicina ikvienu vismaz reizi pusgadā rūpīgi nopētīt savu ādu spogulī (t.sk. pēdas, plaukstas, cirkšņus) un nekavēties ar vizīti pie dermatologa, pamanot šādas melanomas pazīmes:
A - asimetrija (melanoma ir asimetrisks veidojums)
B - robežas (melanomai malas ir neregulāras)
C - krāsa (melanoma var būt daudzkrāsaina)
D - diametrs (melanomas lielums mainās ātri)
E - evolūcija (melonama progresē ātri)
Ādas vēzis ir vizuāli diagnosticējams jau agrīnā stadijā, tādēļ ir būtiski regulāri pārbaudīt savu dzimumzīmju un ādas jaunveidojumu stāvokli arī pie speciālista - apmeklējiet dermatologu vismaz reizi gadā.