Iesūti ziņu!

Pētām: vai Jāņu nakts rituāli patiešām vairo auglību?

Raksta foto
Foto: shutterstock.com

Jāņi latviešiem ir īpašs laiks, kad labākas nākotnes vārdā ieteicams veikt maģiskas darbības. Saskaņā ar senču ticējumiem Jāņu svinēšana cieši saistīta ar Saules un auglības kultu, tāpēc teju visas Jāņu vakara izdarības un rituāli ir orientēti uz auglības vairošanu, cieši sasaistot dabas un cilvēka auglību kā veselīgas un labklājīgas dzīvesziņas pamatu, kas cilvēkam nepieciešams dzimtas turpināšanai.

Jāņu auglības rituālos netrūkst tiešu erotisku mudinājumu: ticējumi liek doties meklēt papardes ziedu, tautasdziesmas labākas nākotnes vārdā mudina «liepai līgot ar ozolu» un visiem jāņabērniem kārtīgi sumināt līgošanas procesu, tostarp godināt pašu Jāni kā seno latviešu auglības dievu, pat nerunājot par nerātnajām dainām.

«Raugoties no mūsdienu medicīnas un zinātnes viedokļa, jāatzīst, ka senās latviešu Jāņu tradīcijas cilvēku auglības veselības veicināšanas jomā ir tiešām pamatotas,» stāsta auglības klīnikas «Mama Rīga» vadošā reproduktoloģe Viktorija Zaļetova. «Ir vispārzināms, ka arī klasiskajā Rietumu medicīnā pēdējos gados savu vietu aizvien vairāk sāk iekarot tā sauktā holistiskā pieeja cilvēka ārstēšanai. Saskaņā ar to cilvēka saslimšanas gadījumā cieš ne tikai atsevišķi orgāni, bet viss organisms kopumā, tāpēc gan veselības veicināšanas, gan ārstēšanas jomā nepieciešama kompleksa pieeja, un Jāņu rituāli lieliski iekļaujas šādā ārstniecības pieejā.»

Cik Jāņu maģiskie auglības rituāli, kā arī interneta dzīlēs rodamie «tautas folkloras» pieņēmumi ir pamatoti vai mītiski, un cik reāli tie var uzlabot iespējas ieņemt bērnu, skaidro auglības klīnikas «Mama Rīga» vadošā reproduktoloģe Viktorija Zaļetova:

1. Auglības vārdā Jāņu vakarā jāņabērniem sirsnīgi jālīgo. Tautas folklorā vārda «līgot» nozīme ir diezgan plaša. Tas nozīmē ne tikai dziedāt un dejot vai šūpoties. Tautasdziesmas vārdus «līgo liepa ar ozolu» tradīciju pētnieki skaidro kā pikantu metaforu auglības kulta ietvarā.

Patiesībā: Dziedāšana un dejošana ir cieši saistīta ar cilvēka auglības veselības veicināšanu. Lai labi varētu dziedāt, nepieciešams pareizi elpot ar diafragmu, kā rezultātā tiek trenēta diafragma un uzlabojas asinsrite mazajā iegurnī. Arī dejošana ir rūpes par mazo iegurni, tā muskulatūru un asinsriti. Tas ir ļoti svarīgi reproduktīvās sistēmas orgānu apasiņošanai, un līdz ar to pilnvērtīgai to funkcionēšanai. Un, tā kā dziedāšana un dejošana, un pozitīva domāšana vēl sekmē arī t.s. laimes hormona endorfīna veidošanos, tad, raugoties no cilvēka auglības veselības viedokļa, šī Jāņu tradīcija ir ļoti ieteicama visiem, kuri plāno bērna ieņemšanu.

Efektivitāte: 10%

2. Jāņu vakarā jākurina ugunskurs un jālec pāri ugunskuram. Saskaņā ar tradīcijām ugunskurs Jāņu vakarā simbolizē auglības svētību. Tāpēc tiem jāņabērniem, kuri grib tikt svētīti ar auglību, jācenšas vakara gaitā būt uguns apspīdētiem. Kulminācija šai apspīdēšanai ir lēkšana pār ugunskuru, kas jādara, pārim sadodoties rokās. Rokas nedrīkst atlaist.

Patiesībā: Klasiskā medicīna par šīs latviešu tradīcijas un ticējuma pamatotību klusē. «Taču es personīgi nezinu citu tik skaistu leģendu par divu cilvēku mīlestības aizsardzību un auglības svētību,» stāsta  reproduktoloģe Viktorija Zaļetova.

Efektivitāte: Dariet! Tradīcijas, kas sargā divu cilvēku mīlestību, nedrīkst apšaubīt.

3. Jāņu naktī kailam jāpeldas un pliko skrējiens. Ticējumi saka, ka pelde rasā vai ūdenī veicinās auglību. Turklāt šis rituāls tiek traktēts kā abpusējs auglības rituāls: gan saskare ar zemi, rasu un ūdeni cilvēku dara veselu un auglīgu, gan cilvēks veicina zemes auglību. Pēdējos gados arvien populārāks kļūst Jāņu nakts pliko skrējiens kā vīriešu auglības rituāls.

Patiesībā: Peldēšanās tradīciju noteikti var uzskatīt par mūsdienu medicīnā pazīstamās kontrastdušas pirmsākumiem. Kontrastduša, kā zināms, uzlabo gan asinsriti, gan vielmaiņu, kas vitāli svarīga veselībai un arī labam izskatam, tā sekmē nervu sistēmas stabilitāti un dara daudzas labas lietas vispārējās veselības profilakses jomā. Turklāt arī šīs tradīcijas ievērošana sekmēs laimes hormona endorfīna veidošanos. Tāpēc tā noteikti atbilst labas auglības veselības saglabāšanas un veicināšanas profilaksei. Savukārt vīrietim izkustēšanās ir ļoti svarīga, jo tradicionālā «sastingšana» uz vairākām stundām pie datora nereti mēdz beigties ar sēklinieku pārkaršanu, kas ir viens no sliktas spermogrammas un zemas kvalitātes spermas iemesliem.

Efektivitāte: 10%

4. Jāņu naktī jāmeklē papardes zieds. Paparde zied tikai vienu reizi – Jāņu naktī, un zied ļoti skaistiem ziediem, un tas, kurš to atrod vai kuram tās ziedus izdodas nobirdināt uz paladziņa un paņemt līdzi, kļūst laimīgs. Tāpēc papardes ziedēšana ir speciāli jāgaida un zieda meklēšanai jāgatavojas.

Patiesībā: Stāsts par papardes ziedu ir ļoti skaista metafora auglības kulta ietvarā. Taču tas neaizliedz katram veikt pašam savus empīriskos pētījumus.

Efektivitāte: Ticiet! Domām ir spēks, un varbūt tieši jums būs 100%.

5. Labs nāk ar gaidīšanu! Pāriem, kuri rūpīgi gatavojas bērniņa ieņemšanai, tiek ieteikts šis: vīram periodā pirms sievas «piemērotākajām dienām» ieteicams ievērot dzimumdzīves pārtraukumu uz apmēram 3 – 4 dienām, jo tad viņa dzimumšūnas kā «kavalieri» būs labāk sagatavojušās un nobriedušas uz tikšanos ar «dāmu». Līdz ar to «tikšanās» būs auglīgāka.

Patiesībā: Tā arī ir, pēc 3 – 4 dienu atturības vīrieša spermas kvalitāte būs uzlabojusies. Tikai nevajag pārcensties un gaidīt vienu divas nedēļas. Šādas rīcības rezultātā sperma sastāvēsies un novecos.

Efektivitāte: 99%.

Der zināt! Augstāk minēto padomu efektivitāte ir samērā relatīva. Turklāt nevajadzētu to efektivitāti sākt summēt, jo tad kopā var sanāk arī vairāk nekā 100%. Mēģiniet to, kas jums šķiet visloģiskākais un tuvāk sirdij. Bet pats labākais, ko var darīt bērna ieņemšanas paātrināšanai, - kopā ar vīru pārbaudīt veselību pie ārsta - reproduktologa un noskaidrot īsto problēmu, kas traucē ilgi gaidītajai grūtniecībai. Taču Jāņos – līgojiet, leciet pāri ugunskuram, peldieties kaili un ticiet papardes ziedam! Reproduktologi tic papardes zieda spēkam!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu