“Mana situācija ikdienā varbūt nav tik kritiska kā citiem, bet par slimību tāpat jādomā ik mirkli,” sarunas sākumā atzīst Baiba Ziemele, viena no reto slimību pacientēm, kura vada Latvijas Hemofilijas biedrību, kopā ar citām reto slimību pacientu organizācijām izveidojusi Latvijas Reto slimību aliansi un aktīvi strādā pie Latvijas Pacientu organizāciju tīkla stiprināšanas.
Patlaban Latvijā reģistrētas jau 1500 dažādu reto slimību diagnožu. Retās slimības skar aptuveni vienu cilvēku no 2000, katram ir nepieciešama personalizēta pieeja. Šiem cilvēkiem ir ļoti grūti atrast otru cilvēku, kas slimo ar tādu pašu slimību kā viņš, kur nu vēl ārstu, kas pilnībā pārzinās viņa veselības stāvokli.
Pašai Baibai ir iedzimts asins recēšanas traucējums, ko sauc par Villebranda slimību. Slimība nāk no Baibas tēta un viņa ģimenes puses, taču Baibai ģimenē esot viszemākais faktoru līmenis un simptomi ikdienā nav tik smagi kā citiem. Sabiedrības aizspriedumi un neinformētība par retajām slimībām, mediķu vājās zināšanas un medikamentu katastrofālais trūkums mudinājis Baibu aktīvi iesaistīties pacientu organizācijās, lai vienlaikus palīdzētu gan sev, gan citiem. Baiba atzīst: nekad nebija domājusi, ka sapnis – kļūt par liela starptautiska uzņēmuma vadītāju – materializēsies cita veida, iespējams, daudz svarīgākā visaugstākā līmeņa menedžmentā – gan vietēja, gan starptautiska mēroga nevalstisku iniciatīvu vadīšanā, kas cīnās par cilvēka dzīvību un veselību.
“Tikai sadauzījusies”
Baibas slimība savu raksturu parādījusi jau bērnībā – viena no pirmajām epizodēm, ko viņa atceras, regulāri bijis asiņains spilvens bērnudārza laikā, kad pirmos piena zobus pakāpeniski nomainījuši īstie zobi, kas parasti nav normāla parādība pie zobu šķilšanās. Fon Villebranda slimība (von Willebrand disease, VWD) ir visbiežāk sastopamais, bet maz diagnosticēts asins recēšanas traucējums. Šīs slimības pacientiem ir Villebranda faktora (VWF) deficīts un/vai defekts, kā rezultātā ir traucēts asins recēšanas process – neveidojas asins trombs un asiņošana ieilgst. Dzīves laikā Baiba piedzīvojusi dažādas situācijas ar iekšējiem un ārējiem asinsizplūdumiem, kas bieži vien tā arī “norakstīti” uz to, ka tētim bijis līdzīgi.