Latvijas Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Vineta Reitere uzskata, ka deputāta izteikumos ir saklausāms aicinājums uz vardarbību. “Lai gan pēc Eiropas cilvēktiesību tiesu prakses ir teikts, ka politiķiem un jebkam, kas saistīts ar politiku, ir lielāka pieļaujamās kritikas robeža, tomēr kaut kādi uzvedības priekšraksti un tamlīdzīgi, protams, ir svarīgi ievērot arī savstarpējā kritikā un vārdu apmaiņā, kas notiek starp politiķiem.”
“Ja par to neziņo, tad tas arī paliek tāpat,
bet, ja par šo ziņo, tad, par to runājot, var celt arī godprātības latiņu pašvaldībā un kolēģiem komunikācijā vienam ar otru,” norāda “Sabiedrības par atklātību – Delna” interešu aizstāvības un projektu vadītāja Agnija Birule.
Talsu novada pašvaldībā Ētikas kodekss ir tikai darbiniekiem. Tāds savulaik bija arī deputātiem, un Ētikas komisijā ir izskatīti viena deputāta izteikumi. Pēc pašu deputātu uzskatiem, ka viņi nevar vērtēt kolēģu darbu, un, ņemot vērā, ka komisija izsaka vien aizrādījumu, bet tālākas rīcības neseko, pirms diviem gadiem Ētikas kodekss atcelts, komisija darbu beidza. “Tika secināts, ka deputātam ir tiesības brīvi paust savu viedokli, jo faktiski, paužot savu viedokli, viņš kaut kādā mērā pauž arī viņa vēlētāja viedokli,” stāsta Sandra Pētersone.
Talsu novada domes priekšsēdētāja sola rosināt Ētikas komisiju atjaunot. Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienība iesaistījusies starptautiskā projektā, kur cita starpā tuvākajā laikā tiks pievērsta uzmanība tieši ētikas kodeksiem un izstrādātas labas pārvaldības vadlīnijas un pašnovērtējuma rīks Latvijas pašvaldībām.