Stāts par bruņurupucēnu, kurš dodas pasaulē laimi meklēt un savā ceļā sastop dažādus tēlus un pārbaudījumus. Pēc būtības šeit ir aprakstīts cilvēka dzīves ceļš – cilvēks piedzimst, dzīvo, iztur grūtības, kļūst gudrāks, kļūst apzinīgāks. Būtiska loma ir arī pasakā piešķirtajai saiknei starp zemi un debesīm. Viss, kas saistīts ar zemi, mums stāsta par materiālo pasauli un tagadni. Savukārt viss, kas saistīts ar pazemes pasauli, vēsta par pagātni, senčiem un neapzināto. Un viss, kas saistīts ar gaisu, debesīm un lidojošām būtnēm, – par garīgo dzīvi, idejām, domām un nākotni. Par Kosmisko. Interesanta ir Diegabikša atziņa pasakas beigās – ka laime ir darbā un tā darīšanā.
“Sprīdītis” (Anna Brigadere)
Vēl viens sižets ar varoņa došanos pretī savas laimes meklējumiem un dzīves mācību stundu apgūšanu. “Sprīdītī” attēlotos tēlus var skatīt kā viena cilvēka iekšējās daļas. Vecmāmiņa simbolizē mātišķo un mīlošo daļu. Pamāte – iekšējo kritiķi. Lienīte – cilvēka sievišķo daļu, un šeit jāatceras, ka ikvienā cilvēkā ir gan sievišķā, gan vīrišķā daļa u.tml. Pasakā ir attēlots cilvēka iekšējais konflikts starp šīm daļām.
Arī šī ir pasaka par iniciāciju – šeit no mājām prom dodas puika un savā garīgās un fiziskās izaugsmes ceļā kļūst par vīrieti. Atšķirībā no Diegabikša Sprīdītis laimi atrod mājās.
“Pelnrušķīte” (Šarls Perro)
Pelnrušķīte ir stāsts par mīļu, sirsnīgu meiteni – par to vēsta krāsns un pelni pasakas simbolismā. Tie apzīmē arī labu sirdi. Arī šī ir pasaka par iniciāciju. Man par šo pasaku patīk teikt, ka Pelnrušķītes pamāte ir viņas izaugsmes treneris, kas māca Pelnrušķīti izdarīt darbus arvien labāk un labāk. Galvenā varone ir palikusi bez mātes, tomēr māte viņu ir atstājusi jau gana pieaugušā vecumā, atstājot ļoti labas dzīves mācības. Pelnrušķīte dzīvo saskaņā ar šīm mācībām, neskatoties uz līdzcilvēku attieksmēm, ko dzīvē saņem. Līdz ar to šis ir stāsts par to, ka pacietība un cītīgs darbs pārvar visu. Iekļauta ir arī kāda dzīves gudrība: iespēja pieņemt ētiskus lēmumus savā dzīvē tiek dota daudziem. Tomēr saglabāt drosmi un nepazaudēt šo likteņa dāvāto dāvanu, šādus lēmumus pieņemt, to gan nespēj daudzi. Tikai tiem, kuri prot strādāt ar sevi un spēj piepildīt sevi ar tādām augstākām īpašībām, tiem izdodas piepildīt savus sapņus. Balvu saņem tas, kurš ar savu rīcību to patiešām nopelna.
“Sarkangalvīte un vilks” (Brāļi Grimmi)
Arī pasaka par iniciāciju – par došanos uz mežu, savu zemapziņu, kurā jānotiek transformācijai. Vecmāmiņa ir meža otrā galā – tā gudrā, viedā sieva, kura plāno nodot Sarkangalvītei savas zināšanas. Tomēr meitene līdz viņai nenonāk, jo pa ceļam sastop Vilku. Kas ir Vilks? Tas ir tāds pieredzējis vīrietis, svešinieks, kurš kaislīgām acīm skatās uz jauno, skaisto meiteni… Vilks meiteni apvārdo un aprij…
Būtībā šī ir pasaka par seksualitāti, un agrāk tā ir stāstīta vairāk kā brīdinājuma stāsts.