Eksperts norāda, ka savukārt rietumu pusē nereti novērojamas zināmas pretrunas, proti, no vienas puses valstis nosoda Krieviju, taču, piemēram, Francijas prezidents Emanuels Makrons aktīvi strādājis pie deeskalēšanas un “dzīves atgriešanas” tādā mērā, kāda tā bija pirms 24. februāra, kas cita starpā ietver ekonomiskās attiecības ar Krieviju. “Šeit jāpiemin bieži pieminētā analoģija, ka rietumi spēlē šahu, kamēr Putins - hokeju. Ar Putinu nevar rast risinājumu, jo viņš sēž pie cita spēles galda,” saka eksperts, piemetinot, ka nedrīkst Krievijai izrādīt vājumu, jo jebkāda šāda izpausme kalpos kā iedrošinājums Krievijai turpināt un izvērst savu agresiju.
Serbijas-Kosovas konflikts - ne bez Krievijas pirksta (11.34-16.53)
Runājot par nesen uzvirmojušo Serbijas-Kosovas konfliktu, eksperts norāda, ka tas noticis “ne bez Krievijas palīdzības”, piemetinot, ka šo konfliktu nepieciešams deeskalēt jau tā sākuma stadijā vairāku iemeslu dēļ, piemēram, tāpēc, ka Kosovā atrodas NATO spēki. Runājot par nesen notikušo NATO samitu Madridē, Vargulis norāda, ka notikusi pārslēgšanās no krīzes menedžēšanas ārpus NATO uz kolektīvo aizsardzību “pašu mājās” ne tikai Krievijas, bet arī Ķīnas dēļ. To arī apliecina NATO spēku brigāžu izveide Baltijā un Polijā. Tāpat īpaši būtiska būs Somijas un Zviedrijas pievienošanās aliansei, jo tas Krievijas iebrukuma Baltijā gadījumā dotu spēcīgu pretsparu, sevišķi ņemot vērā Somijas gaisa spēkus un Zviedrijas jūras spēkus.
Kādi mājasdarbi paveicami nākamajos gados? (16.53-22.46)
Atbildot uz jautājumu, kas ir būtiskākie mājasdarbi nākamajiem gadiem, Vargulis pauž, ka no svara ir sabiedrības vienotība, noturība un spēja rīkoties X stundās. “Savā ziņā to varētu atrisināt Valsts aizsardzības dienests, bet ne pilnībā,” tā eksperts. Tāpat jāattīsta ātrās reaģēšanas spēki, stiprinot Baltijas valstu savstarpējo sadarbību, un sabiedroto, īpaši ASV, spēku klātbūtne mūsu valstī. Sarunas noslēgumā Vargulis secina, ka, ņemot vērā pieaugošos aizsardzības izdevumus, tostarp Valsts aizsardzības dienesta izveidi, neizbēgami būs jādiskutē par vismaz 3% no IKP ieguldīšanu aizsardzības nozarē.
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta "Nedēļas fokusā" saturu atbild TVNET GRUPA.