Bioloģiskās lauksaimniecības pamatprincips ir dabiskums - auglīga augsne, brīva vide dzīvniekiem, kvalitatīvi stādi un klimata aizsardzība. Tā ir atteikšanās no ķimikālijām, dabas resursu saudzēšana un vietējo saimniecību atbalstīšana. Noskaidro, kur un kādēļ izvēlēties bioloģisku pārtiku, kā sertificēt bioloģisku lauksaimniecību un kāds atbalsts pieejams lauksaimniekiem.
Kas ir bioloģiskā lauksaimniecība?
Bioloģiskā lauksaimniecība ir saimniekošana ar dabiskām metodēm, neizmantojot ķīmiski sintezētas vielas - gan pesticīdus, gan minerālmēslus. Stingri ierobežota ir arī antibiotiku izmantošana. Bioloģiskās lauksaimniecībās augsne ir dabiska un ar daudzveidīgu floru un faunu. Tā pati spēj tikt galā ar slimībām un dažādiem kaitēkļiem. Latvijā ar to nodarbojas vairāk nekā 4000 uzņēmēji.
Bioloģiskas lauksaimniecības produkti ir piens un piena produkti, gaļa, dārzeņi, augļi un ogas, graudaugi un graudaugu izstrādājumi, tējas, medus un citi.
Bioloģiski sertificēta pārtika tiek audzēta bioloģiski sertificētā saimniecībā. Kā veikalā atpazīt šādu pārtiku? Jāmeklē Eiropas Savienības (ES) bioloģiskais marķējums - zaļā ekolapiņa.
Zaļā ekolapiņa apliecina, ka ir pārbaudīta produkta izcelsme - kur un kādos apstākļos augi un dzīvnieki ir audzēti, no kurienes iegūtas sēklas un stādi. Tāpat tā apliecina, ka iespējams izsekot visus produkta dzīves cikla posmus.
Kādi ir bioloģiskās lauksaimniecības ražošanas mērķi?
Svarīgi ir ilgtermiņā uzturēt auglīgu augsni, sniegt ieguldījumu vides un klimata aizsardzībā un turēt dzīvniekus brīvā vidē, ievērojot labturības principus. Tāpat, attīstot bioloģisko lauksaimniecību, vietējā produkcija tiek izplatīta dažādās ES valstīs, kā arī tiek saglabātas apdraudētas un vietējās šķirnes.