“Mums ir jāgatavojas eskalācijai, taču ne tuvākajā laikā,” bilda Kīseveters.
Bizness ir Ķīnas galvenā prioritāte
Kišore Mabubani sacīja: ir skaidrs, ka Ķīna noteikti vēlēsies īstenot savas intereses arī ar nežēlīgiem paņēmieniem tālākā nākotnē. Viņa grāmatā “Vai Ķīna ir uzvarējusi?” tiek pētīts, kas notiks tad, kad Ķīna kļūs par lielāko ekonomiku pasaulē, apsteidzot ASV.
Singapūras politikas zinātnieks, diplomāts un bijušais ANO Drošības padomes prezidents Mabubani netic, ka Pekina tūlīt izmantos militāru spēku, lai pārņemtu kontroli pār Taivānu. Ķīnai pašlaik daudz svarīgāki ir biznesa, nevis ideoloģiju jautājumi. Lēmumu pieņēmējiem Pekinā ir skaidrs, ka riski ir pārāk lieli, lai iesaistītos lielās avantūrās.
“Viņi [Ķīna] domā nevis gadu, bet desmitgažu griezumā. Pašlaik Pekinas galvenais mērķis ir panākt, lai viņu ekonomika kļūst lielāka un ietekmīgāka par ASV ekonomiku. Tad gan Ķīna atcerēsies par visu, ko ASV pagātnē ir darījusi.
Brīdis, kad Ķīnas ekonomika kļūs par lielāko ekonomiku pasaulē, kļūs par atmaksas laiku,” uzskata Mabubani.
Gada sākumā Lielbritānijas Ekonomikas un Biznesa izpētes centra prognoze liecināja, ka Ķīna par pasaulē lielāko ekonomiku varētu kļūt ap 2030. gadu. Tas gan ir ar nosacījumu, ja Ķīnas IKP turpinās augt par 5,7% ik gadu līdz 2025. gadam un pēc tam 4,7% gadā līdz 2030. gadam. Pašreizējās prognozes gan liecina, ka vismaz šogad Ķīnas ekonomika nesasniegs 5,7% izaugsmi, jo otrajā ceturksnī Ķīnas valdības noteikto drakonisko ierobežojumu dēļ izaugsme bija vien 0,4%. Tiek prognozēts, ka šogad Ķīnas IKP pieaugums varētu augt par aptuveni 4%.