/nginx/o/2022/08/20/14772303t1h7069.jpg)
Lielbritānijas vietnieks un Apvienotās Karalistes apakšpalātas īpašās aizsardzības komitejas priekšsēdētājs Tobiass Elvuds uzskata, ka uzbrukums Zaporižjas atomelektrostacijai izraisīs NATO valstu militāro spēku pretreakciju. Par to viņš paziņojis sociālajā tīklā Twitter.
Let’s make it clear now:
— Tobias Ellwood MP (@Tobias_Ellwood) August 19, 2022
ANY deliberate damage causing potential radiation leak to a Ukrainian nuclear reactor would be a breach of NATO’s Article 5.@thetimes pic.twitter.com/FFv6KR1xdq
„Jebkurš tīšs bojājums, kas novestu pie potenciālas radiācijas noplūdes Ukrainas kodolreaktorā, būtu NATO 5.panta pārkāpums,” viņš pauda, komentējot „The Times” rakstu, kurā apgalvots, ka Krievija gatavo provokācijas ieņemtajā AES.
Elvuda teikto apstiprināja arī ASV Pārstāvju palātas loceklis no Ilinoisas Ādams Kinzingers: „Tas pat netiek apspriests. Jebkura radiācijas noplūde nogalinās cilvēkus NATO valstīs. Tas automātiski ir 5. pants.”
Saskaņā ar NATO 5.pantu, ja kāda no alianses dalībvalstīm kļūst par bruņota uzbrukuma upuri, visas pārējās alianses dalībvalstis bez izņēmuma uzskatīs šo vardarbības aktu par bruņotu uzbrukumu pret tām visām un īstenos visus pasākumus, ko viņi uzskata par piemērotiem, lai palīdzētu alianses dalībvalstij, kurai tika uzbrukts.
Jau ziņots, ka Krievijas okupācijas spēki Zaporižjas AES kontrolē kopš 4.marta, kad iebrucēji ieņēma arī Enerhodaru, atomelektrostacijas satelītpilsētu.
Krievi vairākkārt apšaudījuši atomelektrostacijas teritoriju un pat sabojājuši vairākus objektus. Ukrainas varas iestādes lūdza Starptautisko atomenerģijas aģentūru palīdzību konflikta risināšanā.
Eiropas Savienība (ES) un vairāk nekā 40 pasaules valstis aicināja Krieviju nekavējoties izvest savu karaspēku un personālu no Zaporižjas AES.
Ja objektā notiks katastrofa, saskaņā ar Zaporižjas apgabala militārās pārvaldes priekšnieka Aleksandra Staruha teikto, būs jāevakuē 400 000 iedzīvotāju.