Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Indriksone: "Latvenergo" nebūs jāpārņem "Latvijas gāzes" mājsaimniecību klienti

Raksta foto
Foto: Evija Trifanova/LETA

AS "Latvenergo" nebūs jāpārņem AS "Latvijas gāze" mājsaimniecību klienti, otrdien pēc Ministru kabineta izbraukuma sēdes Ludzā norādīja ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA).

Viņa pauda, ka uz "Latvijas gāzes" uzņēmuma vārda Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir nepieciešamais apjoms mājsaimniecību klientu nodrošināšanai, kā to paredz Enerģētikas likums.

Ministre atklāja, ka faktiski "Latvijas gāze" likuma nosacījumus par nepieciešamo dabasgāzes apjomu 1,15 teravatstundu (TWh) apmērā izpildījusi jau agrāk, nekā tas nepieciešams, proti, 9.augustā. Pēc tam valdība lēma šo "Latvijas gāzei" piederošo dabasgāzes apjomu rezervēt mājsaimniecību klientu nodrošināšanai. Tas nozīmē, ka kompānija to nevar pārdot tālāk.

"Tātad "Latvenergo" nav jāpārņem saistītie lietotāji no "Latvijas gāzes", jo viņu rīcībā ir dabasgāze šīs vajadzības izpildīšanai," sacīja ministre.

Vienlaikus "Latvijas gāze" pagājušajā nedēļā paziņojumā biržai "Nasdaq Riga" vēstīja, ka tai nepietiek dabasgāzes mājsaimniecību nodrošināšanai, un tā nespēs izpildīt Enerģētikas likumā noteikto par konkrētām rezervēm, kam 31.augustā jāsasniedz 1,15 TWh.

Ziņojumā bija teikts, ka no kompānijai piederošajām jaudām, kas glabājas Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, 1,031 TWh, ir rezervēti citiem komersantiem atbilstoši uzņemtajām līgumiskajām saistībām saskaņā ar noslēgtajiem ilgtermiņa piegāžu līgumiem.

Saistībā ar šo paziņojumu Indriksone pēc valdības sēdes otrdien atzīmēja, ka valsts ir izveidojusi mehānismu, kā nodrošināt, lai "Latvijas gāze" pildītu likumā noteikto kā publiskais tirgotājs un apgādā ar dabasgāzi saistītos lietotājus.

Indriksone pauda, ka dabasgāze arvien ir reģistrēta uz "Latvijas gāzes" vārda Inčukalnā, un uzņēmumam faktiski ir ierobežotas iespējas to pārdot vai realizēt citiem pircējiem.

Tāpat ministre atzīmēja, ka Ekonomikas ministrija (EM) ir saņēmusi informāciju no "Latvijas gāzes", ka uzņēmums iepriekšējās sezonās dabasgāzi saistītajiem lietotājiem ir piegādājuši kombinēti - gan no Inčukalna, gan no sistēmas tieši. Tāpat kompānija izsūtījusi informāciju par to, kā viņi redz savu darbību turpmākajos mēnešos, lai nodrošinātu saistītos lietotājus.

Saistībā ar šo informāciju EM un "Latvijas gāzei" tuvākajā laikā plānota tikšanās, kurā tiks spriests, kā dabasgāzes piegādi mājsaimniecībām nodrošināt ilgtspējīgi - visas sezonas garumā.

Jau ziņots, ka dabasgāzes apmērs saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā veido 1,15 TWh, līdz ar to ar valdības lēmumu "Latvijas gāzei" ir uzlikts pienākums līdz 30.septembrim minēto dabasgāzes apmēru uzglabāt Inčukalna krātuvē. Savukārt no 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim katra mēneša pirmajā datumā krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apmēram, kas atbilst starpībai starp 1,15 TWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apmēru no 2022.gada 1.oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam. Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.

EM iepriekš izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka uz "Latvijas gāzes" vārda Inčukalna gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze lielākā apmērā nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai. Vienlaikus "Latvijas gāze" apgalvo, ka tai pieejamās dabasgāzes apjoms Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir mazāks par 1,15 TWh, kas noteiktas kā obligātas Enerģētikas likumā par dabasgāzes stratēģisko rezervju nodrošināšanu.

Arī AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") apliecināja, ka "Latvijas gāzes" dabasgāzes krājumu apmērs patlaban ir lielāks, nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtie noteikumi par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā. "Conexus" gan piebilst, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē glabātās gāzes īpašumtiesību jautājumi ir sistēmas lietotāju kompetencē, un "Conexus" ir pienākums nodrošināt ierobežotas pieejamības informācijas aizsardzību, kuru "Conexus" ir saņēmis no sistēmas lietotājiem, un nav tiesīgs to izpaust.

"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), fonds "Marguerite Gas II.S.a.r.l." (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Svarīgākais
Uz augšu