24. augusta rītā pieminekļa laukumā Pārdaugavā strādnieki turpināja demontāžu, un īsi pēc pulksten 9 tika demontēta sievietes statuja, novēroja portāls TVNET.
TVNET no notikuma vietas ⟩ Video: Pārdaugavā demontēta sievietes tēla statuja. No pieminekļa kompleksa pāri palicis vien obelisks (21)
Obelisks trešdienas rītā joprojām atrodas savā vietā - tas vēl nav demontēts.
Pieminekļa demontāžas darbi piesaista cilvēku uzmanību, taču plašas vērotāju masas neveidojas, turklāt teritorijā dežurē daudzas policijas ekipāžas, sekojot kārtībai būvobjekta tuvumā.
Pieminekļa iežogotajā teritorijā rosās smagā tehnika - kāpurķēžu ekskavatori, tā sauktie "Bob cat" u.c.
Arī šodien parka apkārtnē kārtību uzrauga liels skaits policijas vienību. Tās strādā gan iežogotajā teritorijā, gan pa tās perimetru. Patlaban iežogota ir ne vien teritorija ap pieminekļa kompleksu, bet arī daļa parka teritorijas otrpus Bāriņu ielai. Pa šo ielu gājēju kustība ir apturēta.
Atgādinām, ka būvnieks pieminekļa demontāžā neizmanto konvencionālo nojaukšanas metodi, proti, spridzināšanu.
Kā 24. augusta rītā norit sievietes statujas demontāža:
Jau ziņots, ka otrdien, 23. augustā, tika demontēts postaments, kā arī tika nogāztas visas trīs padomju karavīru statujas.
Lai gan Rīgas dome iepriekš bija informējusi, ka otrdien tiks sākta smagās tehnikas ievešana objekta teritorijā, pieminekļa brucināšanas darbi norit diezgan strauji, dienas laikā nojaucot gan kāpnes, gan postamentu, gan minēto trīs padomju karavīru statujas. Statujas demontēšanas laikā ir apliktas ar sastatnēm, tādējādi apgrūtinot interesentu iespējas vērot notiekošo.
Otrdienas vakarā pie demontējamā pieminekļa Pārdaugavā pulcējās vairāki desmiti cilvēku, aizturētas 19 personas. Savukārt Krievijas Galvenā izmeklēšanas pārvalde otrdien arī ierosinājusi krimināllietu par padomju okupācijas karaspēkam veltītā pieminekļa demontāžu Rīgā.
Cilvēki 23. augusta vakarā sapulcējušies pie pieminekļa, notiek aizturēšanas:
Kā otrdien portālu TVNET informēja Rīgas domes pārstāvji - saistībā ar demontāžas darbiem līdz 12. septembrim tiek slēgta transportlīdzekļu satiksme Uzvaras parka stāvlaukumā. Tāpat norādītajā periodā tiek slēgta gājēju kustība Bāriņu ielas posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai, kā arī Uzvaras bulvāra posmā no Bāriņu ielas līdz Ojāra Vācieša ielai.
"Ierobežojumu teritorija un termiņš var tikt mainīts atkarībā no darbu gaitas un operatīvās situācijas parka apkārtnē, par ko tiks ziņots atsevišķi," tā Rīgas domes pārstāvji.
Atgādinām, ka gatavošanās pieminekļa demontāžai parkā ar attiecīgās būvtehnikas ierašanos sākās pirmdien. Tika uzstādīts būvdarbu žogs un 1,5 kilometru garumā - drošības žogs, kas ierobežo gājēju kustību.
Kā informēja Rīgas domē, pieminekļa kompleksa demontāžas darbi norit pēc grafika.
Pirmdien, reaģējot uz sāktajiem demontāžas darbiem, pieminekļa apkārtnē savācās pāris desmiti cilvēku, no kuriem policija vairākus aizturēja.
Pirmdienas vakarā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs nāca klajā arī ar paziņojumu, ka no valsts izraidīs ārvalstniekus, kas veiks pretlikumīgas un nesankcionētas darbības pie pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas laikā.
Pārdaugavā 22. augustā notiek gan atbalstītāju aktivitātes, gan protesti pret pieminekļa nojaukšanu:
Jau ziņots, ka 5.augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.
Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tika izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokāciju riskiem.
Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro. Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro.
Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.
Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.
Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.
Video: kā pirmdien, 22. augustā, sāka pieminekļa demontāžu:
Video: kā 23. augustā jauca nost karavīru skulptūras:
Video: Uzvaras parkā 23. augustā sanākušie izsaka savu neapmierinātību ar demontāžu:
Video: 23.augustā sanākušie dzied Uzvaras parkā: