"Tā kā lielāko daļu no iepriekšējām procentu likmju nākotnes prognozēm var izmest miskastē, tad nav liela jēga atkal mēģināt minēt, cik tieši pieaugs maksa par kredītiem," piebilst Lāriņš.
Mierinājumam viņš min, ka no tirgū redzamajām cenām izskatās, ka šobrīd tirgus signalizē par 3 mēnešu Euribor likmes došanos 2,5% virzienā (8. septembrī 3 mēnešu Euribor likme bija 0,836%), kas ir zemāks līmenis nekā, piemēram, sagaidāmais ASV dolāra procentu likmju kāpums. Lāriņš arī aicina ņemt vērā, ka tirgus signāli līdz šim nekad nav bijuši precīzi, jo vēl pavasarī neviens tā īsti neprognozēja likmju došanos pāri 1,5%.
Savukārt bankas "Citadele" meitas uzņēmuma "CBL Asset Management" ekonomiste Simona Striževska atzīmē, ka, ņemot vērā visaptverošo cenu kāpumu, kas liek Rietumvalstu patērētājam būt izvēlīgākam savos tēriņos, un biznesa noskaņojuma pasaulē vājināšanos, Centrālās bankas izmanto katru iespēju, lai uzsvērtu savu nelokāmību inflācijas apkarošanas jautājumos, pat ja tās cena ir vēl zemāki izaugsmes tempi vai pat recesija.
Tomēr Striževska min, ka ekonomikas rādītāju pasliktināšanās Eiropā, inflācijai vēl aizvien turoties augstā līmenī, sarežģīs dzīvi arī ECB. Šobrīd, ņemot vērā rekordaugstu inflāciju, ECB plāno turpināt celt likmes arī nākamo sēžu laikā, tajā pašā laikā "faktiski nonākot augstas inflācijas un lēnākas ekonomikas izaugsmes krustcelēs, ECB varētu nākties ieturēt pauzi likmju celšanas procesā".
Kas sagaida kredītņēmējus?
Kredītņēmējiem ECB likmju kāpums nozīmē, ka sadārdzināsies ikmēneša kredītmaksājumu apmērs, jo aizņēmumu procentu likmes sastāv no Euribor bāzes likmes un banku pievienotās mainīgās likmes. Savukārt Euribor likmes aug līdz ar ECB likmēm. Vēl pirms pēdējā ECB lēmuma finanšu tirgi prognozēja, ka 6 mēnešu Euribor nedaudz pārsniegs 2% šī gada beigās un pieaugs līdz aptuveni 2,5% 2023. gada beigās. Savukārt ilgākā termiņā finanšu tirgi gaidīja, ka Euribor sasniegs ap 3% 2033.gadā un pēc tam nedaudz mazināsies.