Process no pirmā lēmuma pieņemšanas brīža līdz būvdarbu pilnīgai pabeigšanai aizņem vairāk nekā trīs gadus. Pa šo laiku iedzīvotājiem zūd interese un vēlēšanās kaut ko darīt, jo process ir ļoti birokrātisks un sarežģīts. Šo visu sistēmu vienkāršāku un ērtāku padarītu tas, ka biedrības pašas varētu izvēlēties darbu veicējus, būvuzraugus un autoruzraugus, bet banka maksājumus veiktu katru mēnesi, pēc faktiski paveiktajiem darbiem.”
To, ka iedzīvotājiem ir vēlme renovēt savu dzīvesvietu, apliecina pagājušā gada rudenī attīstības finanšu institūcijas ALTUM kopā ar SKDS veiktais pētījums "Daudzdzīvokļu namu nepieciešamie uzlabojumi", kurš liecina, ka
74% Latvijas iedzīvotāju labprāt investētu savas mājas un tās apkārtnes labiekārtošanā, ja vien izdotos par to vienoties ar kaimiņiem.
Pētījumā secināts, ka visbiežāk iedzīvotāji vēlētos veikt mājas jumta seguma nomaiņu vai atjaunošanu, ūdensvada un kanalizācijas stāvvadu nomaiņu, kāpņutelpas remontu, autostāvvietu uzlabošanu, mājas fasādes renovāciju, bērnu laukumiņa ierīkošanu un apkārtējās teritorijas labiekārtošanu. Tomēr viena lieta ir vēlmes, kas cits - iespējas. ALTUM energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece:
„Mājas renovācija ir nopietns un atbildīgs lēmums. Tas prasa ieguldīt lielu darbu sagatavošanā gan no māju iedzīvotāju, gan apsaimniekotāju un arī pašvaldības puses. Maksāšanas disciplīna ir svarīgs noteikums aizdevuma izsniegšanai, un tas norāda uz mājas iedzīvotāju spēju ilgtermiņā segt savas saistības, jo renovācijas aizdevuma termiņš ir 15-20 gadi. Savukārt balsu īpatsvara noteikšana ir noteikta likumā - ir jāsavāc vismaz 50%+1 balss par, lai lēmums par renovāciju būtu spēkā. Attiecīgi bankas, lemjot par aizdevumu, izvērtē katru māju individuāli un prasību par balsu īpatsvaru nosaka individuāli, vadoties pēc kreditēšanas politikas. Jāuzsver arī, ka lielāks balsu skaits par norāda uz mājas iedzīvotāju gatavību un vēlmi veikt mājas renovāciju, kā arī mazina risku nākotnē saskarties ar maksāšanas problēmām.”
Ņemot vērā globālos notikumus, strauji augošās energoresursu cenas un bailes par nākotni, tie, kas savas ēkas jau ir renovējuši, varēs priecāties, jo ietaupīs uz ēkas apkures rēķina, bet tie, kas šādu soli ir tikai apsvēruši vai bija plānojuši sākt, tagad no tā varētu atteikties, jo, kā zināms, daudzi jau nespēj apmaksāt samilzušos rēķinus, kur nu parakstīties uz vēl kādu kredītu.
Visdrīzāk, pēc parādiem, kas sakrāsies nākamajā apkures sezonā, bankas daudziem nemaz nedos kredītus ēku renovēšanai.
Raksts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu