Dzīvojam nepārtrauktā informatīvajā troksnī. Uzticama informācija noslīkst propagandistu paziņojumu, slēptas dezinformācijas, sagrozījumu un "troļļu" komentāru straumēs. Pa vidu tam - vēl arī neskaidru motīvu vadīti influenceri un vienkāršie pilsoņi, kuri uzķeras uz propagandas naratīviem un viltus ziņām. Kā izsijāt patiesības graudus no pelavām? Šomēnes Rīgā notika vērienīga Eiropas Hibrīddraudu apkarošanas izcilības centra ("Hybrid CoE") "kara spēle", kurā vairāku reģiona valstu dezinformācijas apkarotāji pārbaudīja savas stratēģijas simulētā vidē - tik pietuvinātā realitātei, cik vien tas iespējams.
Arī TVNET žurnālistiem bija iespēja piedalīties simulācijas spēlē. Pārsteigumu nebija: informatīvā kņada bija gluži tāda pati kā, piemēram, šī gada februārī, kad Krievija sāka savu iebrukumu Ukrainā.
Dezinformatorus spēlēja pieredzējuši dezinformācijas eksperti, kuri ilglaicīgi pētījuši un ļoti labi pazīst Krievijas un Ķīnas dezinformāciju. Viens no tiem ir kompānijas VAST-OSINT līdzdibinātājs Duvans Lī, kurš ar mākslīgā intelekta palīdzību veido informatīvās vides kartes - propagandas kanālu un to vēstījumu tālāko izplatītāju "zvaigznājus". Līdzīgi kā kosmosa izpētē, tiek atklāti arvien jauni un jauni debess ķermeņi un galaktikas. Šajā visumā pašlaik ir vairāk nekā trīs miljardi "zvaigžņu".
Intervijā tiešsaistes žurnālam KLIK Lī stāsta par visefektīvāko veidu, kā bez aizliegumiem apkarot dezinformāciju, un kādi pierādījumi liecina, ka Ķīna un Krievija, publiski ieturot zināmu distanci, iespējams, tomēr savstarpēji koordinē dezinformāciju par tematiem, kas abām valstīm ir svarīgi.
- Vai esat novērojuši Krievijas un Ķīnas dezinformācijas saplūšanu? Vai tās amplificē viena otru, vai arī tas ir kas tāds, kam vajadzētu pievērst uzmanību nākotnē?