Zvejniece brīdina, ka minētos repelentus nedrīkst izmantot pārāk agri – augustā, septembra pirmajā pusē, jo repelents bloķē stāda augšanu, stāds nevar ”paelpot” un var aiziet bojā. Stādi jāapstrādā ar repelentiem to miera stadijā.
Vaicāta par to, kādu meža koku stādīšanu labāk atlikt uz pavasari, speciāliste neiesaka rudenī stādīt kailsakņu priedi, jo tā nepaspēs iesakņoties, un melnalksni, kas parasti stādu stadijā nobriest ļoti vēlu.
Svarīgs moments, kas jāņem vērā, - rudenī nedrīkst stādīt kūdras augsnēs, jo tad visbiežāk stādi cieš no sala izcilājumiem.
Stādot pavasarī, ja stādi tiek uzglabāti saldētavās, stādīšanas pēdējais termiņš ir Jāņi. Zvejniece skaidro, ka pēc tam tie sāk zaudēt augtspēju atbilstoši “bioloģiskajam pulkstenim“ – atlicis pārāk īss laiks veģetācijas aktīvajam periodam, līdz ar to samazinās pieaugumi, stāds var nepaspēt nobriest rudenī.
Vai stādus var izaudzēt pašu spēkiem
Stādus - vismaz teorētiski - var izaudzēt arī katrs pats. Speciāliste norāda, ka šādā gadījumā ir svarīgi izmantot selekcionētas sēklas un ievērot audzēšanas bioloģiju, ja audzē stādmateriālu nelielos apjomos, piemēram, savam īpašumam. Taču, sākot audzēt stādus lielākos apjomos, ir jāzina diezgan daudzas nianses un jāievēro virkne audzēšanas pamatnosacījumu. “To ir daudz, un tie sastāv no vairākiem posmiem: izvēlētā vieta, audzēšanas tehnoloģija, aizsardzība, uzglabāšana. Reizēm cilvēki arī zvana un interesējas par to, tad mēs arī sniedzam konsultācijas, cik nu tas ir iespējams.”