Mēs visi reiz novecosim. Izņemot tos, kuri nomirs jauni. Ir kāda nāve, kas iestājas arī tad, ja ķermenis ir dzīvs, bet apstājusies ierastā ikdienas dzīve. Tā ir sociālā nāve. Valsts sociālās aprūpes centros nonāk arī cilvēki, kuri nav sasnieguši vēlīno briedumu. Tieši tāds ir 59 gadus vecā Guntara stāsts. Vai iestāšanās centrā bija paša lēmums, no kā ir bail, kā pietrūkst un ko viņš vēlētos, lai justos tur sociāli dzīvs?
Valsts sociālās aprūpes centrā vīrietis mīt mazliet vairāk nekā gadu. Šeit nonācis, jo bijušas problēmas ar radiniekiem. "Mamma dabūja insultu. Radinieki gribēja, lai es pametu dzīvokli, kurā es pie mammas dzīvoju. Tas dzīvoklis nepieder mammai. Un tā es nonācu šeit kā otrās grupas invalīds."
Video: Guntara stāsts
Guntars cerējis, ka, nonākot aprūpes centrā, viņš varēs strādāt.
"Bet nu šeit nelaiž ārā. Sākumā karantīna, bet beigās man pateica, ka es nevaru strādāt, tāpēc ka tad zaudēju klienta statusu. Tā kaut kā. Tā ka man ir apburtais loks pagaidām.
Es strādātu, sakrātu naudu, noīrētu dzīvokli un varētu patstāvīgi dzīvot, bet pašlaik situācija ir tāda, kāda tā ir. Kā zināms, pie visa labā jau pierod ātri. Pierod pie tādas laiskas dzīves."
Valsts sociālās aprūpes centrā Guntars palīdz dažādos saimniecības darbos - ziemā šķūrē sniegu, veic smagākus fiziskus darbus, strādājis arī virtuvē. "Mums nodarbības dažādas notiek. Tāda laiska… Priekš manis – laiska [dzīvošana].
Šeit ir ne tikai vienu paaudzi vecāki par mani, bet pat veselas divas paaudzes. Es tā kā mazlietiņ par ātru te esmu nonācis. Pēc gadiem 15, 20 – tad varētu domāt."