“Teiciens “ēst ar acīm” nav zaudējis aktualitāti arī šodien. Vairums ēdiena tiek izmests tāpēc, ka sabojājas, un tas liecina, ka cilvēki iegādājas un arī pagatavo daudz vairāk, nekā viņiem nepieciešams. Pārtikas izmešana atkritumos nav tikai ekoloģiska problēma – vien retais aizdomājas, cik daudz naudas būtu iespējams ietaupīt, atbildīgāk izturoties pret pārtikas patēriņu. Tuvojoties rudenim un pieaugot dzīves dārdzībai, tas ir veids, kā mājsaimniecībām mazināt savus izdevumus, vienlaikus rūpējoties par planētu. Lai palīdzētu saviem pircējiem pilnveidot pārtikas patēriņa paradumus, Rimi mājaslapā esam apkopojuši vērtīgus padomus, kā uzglabāt pārtiku un ko vēl darīt, lai tā nebūtu jāizmet atkritumos,” stāsta Rimi Latvia sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers.
Kopumā 90% Latvijas mājsaimniecību atzīst, ka pārtikas atkritumu apjoma mazināšana tām ir svarīga, un 64% tā ir pat ļoti svarīga. Tieši uz pārtikas atkritumu rēķina mājsaimniecības, kurās ir vismaz trīs un vairāk cilvēku, šobrīd ik mēnesi zaudē 37,40 eiro, savukārt mājsaimniecības ar bērniem – pat 41,70 eiro (salīdzinājumam – 1–2 cilvēku mājsaimniecībām ikmēneša zaudējums ir vidēji 19,60 eiro).
Tikmēr Igaunijā viena mājsaimniecība pārtikas atkritumu dēļ zaudē vidēji ap 27,50 eiro jeb 330 eiro gadā, bet Lietuvā – 31,90 eiro jeb 383 eiro gadā. Jāteic gan, ka lietuvieši un igauņi krietni retāk izmet ēdienu tāpēc, ka tas sabojājies (Lietuvā – 53% veikalā pirktā un 50% mājās pagatavotā ēdiena, Igaunijā attiecīgi 45% un 40%). Savukārt vērtējot zaudējumus atsevišķās produktu kategorijās, vislielākās summas visās trīs Baltijas valstīs tiek zaudētas, izmetot atkritumos dārzeņus, augļus un ogas.
* Rimi Baltic pētījums veikts 2022. gada augustā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kopumā aptaujājot 2420 iedzīvotāju 18–69 gadu vecumā, to skaitā 809 iedzīvotājus Latvijā.
** https://www.unep.org/thinkeatsave/get-informed/worldwide-food-waste