Martā cenzori “Instagram” pievērsa uzmanību 24 gadus vecajai Laisjanai Sultangarejevai, kura savā ierakstā stāvēja ar plakātu “Nē Putinam, nē karam”. Pēc tam meitene tika arestēta. Intervijā viņa atklāja, ka policija meiteni iebiedējusi, jautājusi par atbalstu Navaļnijam un viņai veikti narkotiku testi.
Pēc tam meitene atkal protestējusi un atkal tika aizturēta. Par ierakstiem pretkara kanālos viņai tika noteikts sods aptuveni 68 000 rubļu jeb 1100 dolāru apmērā.
“Es nezināju, ka “Roskomnadzor” monitorē sociālos tīklus, bet nojautu, ka mani bez uzmanības neatstās,” sacīja meitene un norādīja, ka viņas īsstāstus “Instagram” aktīvi skatās ar policiju saistīti profili, kurus viņa bloķējusi.
“Man likās, ka zinu, kas ir cenzūra”
2021. gada janvārī studentu mediju organizācija DOXA publicēja video ar aicinājumu studentiem paust attieksmi pret Putinu. Trīs dienas vēlāk viņi saņēma vēstuli – “Roskomnadzor” pavēlēja organizācijai dzēst video, jo tas tika ievietos “aizliegtās informācijas” reģistrā, jo “nepilngadīgie tiek aicināti piedalīties bīstamās darbībās”.
DOXA video dzēsa, taču pēc tam iesūdzēja tiesā “Roskomnadzor”, jo video nav redzami tieši aicinājumi protestēt. Atbilde nelika ilgi gaidīt – koordinēta reida laikā policija ielauzās studentu medija birojā un četru redaktoru dzīvesvietās. Redaktoriem tika noteikts mājas arests un liegums izmantot internetu.
“Uzskatām, ka viņi mūs izsekoja, raudzījās, ko darījām, jo izmisīgi gribēja piespiest mūs klusēt. Šis video kļuva par iemeslu, ka viņiem vajadzēja kaut kādu iemeslu uzsākt pret mums lietu,” teica DOXA reportieris, kurš nu jau pametis Krieviju, Iļja Sagitovs.
Toreiz DOXA mājaslapa netika bloķēta, un reportieri turpināja izdot publikācijas. Pēc tam sekoja karš Ukrainā. Februārī DOXA publicēja “pretkara ceļvedi”, kur tika publicētas 17 atbildes uz izplatītākajiem argumentiem kara attaisnošanai. Šoreiz “Roskomnadzor” bloķēja trīs DOXA mājaslapas, un tās joprojām nedarbojas. Līdzīgs liktenis piemeklēja arī citus, kas kritizēja karu – “Roskomnadzor” uzsāka cenzūru vēl nepieredzētos apmēros.
“Viņi nekļuva izveicīgāki, vienkārši paplašināja represijas gan reālajā, gan virtuālajā pasaulē. Man likās, ka zinu, kas ir cenzūra. Izrādās, ka nē. Bet tagad gan es to zinu,” pauda Sagitovs.