Seko uzņēmuma reģistrācija Vides pārraudzības valsts birojā un EMAS sertifikāta iegūšana. Lai uzturētu EMAS sertifikātu, organizācijām reizi gadā ir jāveic vides deklarācijas atjaunošana, aplūkojot vides stāvokļa rādītāju izmaiņas. Iekšējo auditu uzņēmuma pilnvarotā persona veic reizi trijos vai – mazās organizācijās – reizi četros gados.
Ar ko EMAS atšķiras no citiem sertifikātiem?
Latvijā vairāk pazīstami ir sertifikāti ISO 14001 un ISO 50001.
“Faktiski standarta ISO 14001:2004 vides pārvaldības sistēmas prasības ir EMAS neatņemama daļa, līdzīgi kā bakalaurs pirms maģistra grāda iegūšanas,” norāda Avdejanova.
Viņa skaidro, ka EMAS sistēmu raksturo atklātība, caurskatāmība un uzticamība. EMAS sertifikāta esamība apliecina, ka uzņēmums ir uzņēmies atbildību par savu darbību vides jomā, rūpīgi izvērtējis uzņēmuma ietekmi uz apkārtējo vidi.
EMAS mērķis ir veicināt, lai organizāciju veikums vides jomā pastāvīgi uzlabotos. Tas nozīmē arī aktīvu darbinieku iesaisti ikdienas rīcībā. EMAS vides indikatori ļauj salīdzināt dažādu organizāciju un uzņēmumu veikumu vides pārvaldības jomā.
Labums gan videi, gan uzņēmumam
Ievērojot arvien pieaugošās patērētāju un tirgus prasības, organizācijām ir izdevīgi samazināt savas darbības ietekmi uz vidi. Izcils veikums vides jomā, ko organizācijas agrāk saistīja ar ārējām izmaksām, strauji kļūst par uzņēmējdarbības priekšrocību. Klimata pārmaiņas notiek arvien straujāk, piesārņojums pieaug, tāpēc jāmeklē jaunas iespējas, kā pārvaldīt vidi saudzīgi. EMAS piedāvā sistemātisku pieeju.
“Galvenais ieguvums, ieviešot uzņēmumā EMAS sistēmu, ir gan finanšu resursu ekonomija, gan pozitīva tēla veidošanas iespējas,” uzsver Avdejanova.