Likums noteic, ka ostu pārvaldes jālikvidē līdz gada beigām, tomēr Linkaits atzīst, ka, visticamāk, paspēt to vairs nevar. Viņš vaino ZZS pavasarī uzsākto parakstu vākšanu, kas aizkavēja likuma spēkā stāšanos par diviem mēnešiem un nodokļu maksātājiem izmaksāja 800 tūkstošus eiro. Starp parakstītājiem bija no “Apvienotā saraksta” ievēlētie Didzis Šmits, Raimonds Bergmanis, Māris Kučinskis un Edgars Tavars.
““Apvienotajam sarakstam” ir uzskats, ka šī kļūda ir jālabo, ka ir jāievieš modelis līdzīgi kā, piemēram, ir Liepājā, kur ir valsts, pašvaldība, uzņēmumu vadības grupa, kas kopumā skatās, kā attīstās osta,” teica Tavars.
Tikmēr Linkaits, vaicāts par sekām, ja reformu apturētu, skaidri neatbild. Viņš vairākkārt norāda, ka tā patiesībā bijusi “Jaunās Vienotības”, nevis “Konservatīvo” virzīta reforma.
Linkaits: Es paļaujos uz to, ka “Vienotība”, kas bija šīs ostu reformas karognesēji, šo karogu nesīs līdz galam.
LTV: Bet vai jūs nebijāt karognesēji?
Linkaits: Mēs bijām koalīcijas valdībā.
LTV: Tas tomēr bija JKP programmas uzstādījums, šī ostu reforma. Tad vai jūs neesat galvenie karognesēji?
Linkaits: “Vienotība” šo ostu reformu vēlējās gan Repšes valdībā, gan Valda Dombrovska valdībā. Man ir gandarījums, ka Kariņa valdībā visi nepieciešamie likuma grozījumi tika pieņemti, un tagad “Vienotības” valdībai tas ir jāīsteno līdz galam.
“Jaunā Vienotība” un Nacionālā apvienība gatavi diskutēt
Gan ostu reformu, gan Skultes termināli partijas pieminējušas pirmajās topošās koalīcijas sarunās, tomēr nekādas konkrētas vienošanās, ko tālāk darīt, vēl nav. Kā norādīja partijas “Vienotība” valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens: “Skaidrs, ka koalīcijā nāk jauni partneri, mums ir jārespektē viņu viedoklis šajā lietā. Mēs savas premisas esam pateikuši, tik tālu mēs esam. Tātad tās ir divas ostas [Rīgas un Ventspils, kuras reforma skars], un viena [Liepājas osta] paliek brīvā ekonomiskā zona, un tālāk mēs esam atvērti diskusijām par tālāko virzību. Tieši tāpat ar termināli.”
Savukārt Nacionālās apvienības vadītājs Raivis Dzintars teica: “Mēs neesam dzirdējuši konkrētus piedāvājumus par to, kas tieši būtu jāpārskata šajos jautājumos. Ja būs vienošanās, ka koalīcija kopā tiek veidota, tad būs par šiem “Apvienotā saraksta” pieteiktajiem jautājumiem jārunā.”
Ostu regulējums politikā vienmēr bijis jutīgs jautājums, jo uz spēles ir ietekmīgas biznesa intereses. Tomēr tagad ostu nākotne ir neskaidra arī tāpēc, ka neviens nezina, kā kravu plūsmu galu galā ietekmēs Krievijas karš pret Ukrainu.