Aģentūras “Reuters” žurnālisti okupantu kādreizējā štābā Ukrainas Harkivas apgabala pilsētā Balakļijā uzgājuši tūkstošiem dokumentu, kas ļauj ielūkoties Krievijas spēku štāba ikdienā.
Okupantu Balakļijā pamestie dokumenti ļauj ielūkoties Krievijas "kara mašīnā" (1)
Aģentūras rīcībā nonākusi arī kāda okupantu virsnieka piezīmju grāmatiņa, kurā bijusi informācija par situāciju frontē un armijas daļā, pieraksti par komandieru veiktajiem telefona zvaniem, kā arī citu Krievijas vienību koordinātas.
“Reuters” izdevās apstiprināt šo datu patiesumu, apmeklējot piecas no piezīmju grāmatiņā minētajām vietām, kurās visās vietējie iedzīvotāji apstiprināja, ka tur iepriekš atradušies okupantu spēki.
Saskaņā ar pamestajiem dokumentiem krievu grupējumu Balakļijā komandēja pulkvedis Ivans Popovs no Baltijas flotes 11. armijas korpusa. Viņš iepriekš piedalījies arī Krievijas karos Čečenijā un Gruzijā.
Grupējuma komandcentrs bija izvietots automašīnu remonta darbnīcas teritorijā. Ēkas pagrabā katru dienu notika dažādu okupantu vienību komandieru tikšanās. Šajā pagrabā tika atrasti daudzi okupantu pamestie dokumenti.
Dokumenti arī atklāj, ka bāzē bijusi vismaz viena telpa, kur tika nopratināti aizturētie iedzīvotāji. Aizturētie tikuši sisti, spīdzināti un pakļauti seksuālai vardarbībai.
Balakļijas bāzē uzturējušies arī mobilizētie no Luhanskas pašpasludinātās “tautas republikas”. Šiem kareivjiem resursu ir bijis mazāk nekā krievu vienībām.
Nezināmā virsnieka piezīmju grāmatiņā minēts, ka pirmā nopietnā sastapšanās ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem okupantu grupējumam bijusi 19.jūlijā, kad ukraiņu spēki sāka uzbrukumu Grakovas ciematam, kas atrodas uz ziemeļiem no Balakļijas.
Tikmēr grupējuma komandieris Popovs 21.jūlijā no Krievijas specdienestiem saņēmis informāciju, ka Ukrainas armija Balakļijas tuvumā nogādājusi trīs raķešu iekārtas HIMARS un noskaidrojusi viena okupantu komandpunkta un četru noliktavu atrašanās vietas.
Trīs dienas vēlāk - 24.jūlijā - nezināmais virsnieks savā dienasgrāmatā raksta, ka HIMARS triecienā nogalināti 12 krievu jūras kājnieki.
Vēlāk šajā virsnieka dienasgrāmatā parādās ieraksti par kareivju morāles kritumu, kā arī tiek pieminēti vairāki kareivju dezertēšanas un apzinātas pašsavainošanās gadījumi.
Balakļijas grupējuma komandieri jau jūlija beigās bijuši pārliecināti, ka Ukraina gatavo pretuzbrukumu Harkivas apgabalā.
Augusta sākumā Balakļijas bāzē ieradušies Krievijas elektroniskā kara speciālisti, kuri mēģinājuši noskaidrot, vai Krievijas radioelektroniskās cīņas komplekss “Poļe-21” ir pielāgojams, lai tas radītu traucējumus HIMARS raķešu navigācijas sistēmām.
Tikmēr HIMARS triecieni Balakļijas apkaimē turpinājušies visu augustu. Šajos triecienos iznīcināti vismaz trīs krievu komandpunkti.
Augusta beigās okupantu grupējumam jau bija nopietnas problēmas ar munīciju, kā rezultātā krievu artilērija vairs nespēja pienācīgi atbildēt ukraiņu triecieniem.
“Reuters” rīcībā nonākušie dokumenti arī apliecina, ka krievu karaspēkam Balakļijā trūcis ne tikai bruņojuma un munīcijas, bet arī dzīvā spēka.
Ukraiņu pretuzbrukums Harkivas apgabalā sākās 6.septembrī. Drīz pēc tam ēkas, kurās atradās Balakļijas grupējuma štābs, tika iznīcinātas pēc HIMARS triecieniem.
Video of a Russian base destroyed by a HIMARS strike in Kharkiv Oblast. https://t.co/yqQo0VCr93 pic.twitter.com/uwMfONYtei
— Rob Lee (@RALee85) September 11, 2022
Vietējie iedzīvotāji okupantu atkāpšanos no Balakļijas nodēvēja par haosu. Daudzi bēguši kājām, pametot automašīnas, ieročus un militāro tehniku.
Ukrainas karogs Balakļijā tika atkal pacelts 8.septembrī.
“Reuters” izdevās noskaidrot arī Balakļijas grupējuma komandiera likteni. Viņš esot guvis ievainojumu, tomēr atveseļojies un turpina dienestu armijā. Viņš arī esot ieguvis ģenerāļa pakāpi.
Savukārt vienā no pēdējiem nezināmā virsnieka ierakstiem viņa dienasgrāmatā teikts, ka viņš 10.augustā došoties mājās uz Habarovsku. Vai viņš tur nokļuva, nav zināms.