Čehijā, Francijā, Nīderlandē, Spānijā, Šveicē un Ungārijā iepriekš paustās gribas dokumentu ir iespējams sagatavot brīvā formā, tomēr daļā gadījumu ir nepieciešama arī liecinieku klātbūtne. Austrijā, Dānijā, Francijā, Nīderlandē, Portugālē, Slovēnijā, Šveicē un Vācijā tas ir paveicams, aizpildot speciāli izstrādātas veidlapas. Austrijā, Čehijā, Nīderlandē, Portugālē, Spānijā, Ungārijā un Vācijā šādu dokumentu ir iespējams sagatavot arī pie notāra. Tāpat Austrijā, Spānijā un Portugālē iepriekš paustās gribas dokumentu var sagatavot pie pašvaldības vai valsts iestādes darbinieka.
Dokuments lielākoties stājas spēkā uzreiz pēc tā sagatavošanas. Dažās valstīs noteiktas arī papildu prasības attiecībā uz dokumenta spēkā esību, piemēram, Ungārijā obligāts ir ārstu komisijas apliecinājums.
Vairākās valstīs - Austrijā, Dānijā, Francijā, Portugālē, Slovēnijā un Spānijā - iepriekš paustās gribas dokumenti tiek reģistrēti attiecīgos valsts reģistros. Dažās valstīs dokumenta reģistrācija speciālā reģistrā ir priekšnoteikums tam, lai tas būtu spēkā, citās - dokumenta reģistrācija reģistrā nav obligāta prasība.
Tomēr ir iespējami dažādi apstākļi, kas liedz mediķiem rīkoties atbilstoši pacienta iepriekš paustajai gribai. Ja tā netiek ņemta vērā, ārstam pacienta medicīniskajā dokumentācijā ir jāatzīmē gribas neizpildīšanas iemesli. Eiropā mediķiem netiek piemērots sods par spēkā esoša dokumenta izpildi vai pamatotu neizpildi.
Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma līdz oktobra vidum prasīt atbildīgajām ministrijām iesniegt nepieciešamos precizējumus Saeimā izskatāmajiem grozījumiem Pacientu tiesību likumā, kas pacientiem ar neārstējamām slimībām ļaus atteikties no atdzīvināšanas pasākumiem.
Viens no grozījumu virzītājiem, komisijas priekšsēdētājs Andris Skridre (AP) skaidroja, ka grozījumi paredz, ka cilvēki ar neārstējamu slimību var iepriekš izlemt, ka, ja viņam apstāsies sirdsdarbība vai elpošana, tad attiecībā uz viņu netiek veikti atdzīvināšanas pasākumi.
Tas nozīmē, ka šie cilvēki jau iepriekš varētu norādīt, ka šādās situācijās atsakās no iespējas tikt pieslēgtiem mākslīgajai plaušu ventilācijai vai citām ierīcēm, skaidroja Skride.
Komisijas sēdē Veselības ministrijas (VM) pārstāve Ilze Šķiņķe norādīja, ka VM konceptuāli atbalsta šāda regulējuma nepieciešamību pasīvajai eitanāzijai un ministrija ir gatava strādāt pie tā uzlabošanas.