Saimniekam kopā ar speciālistu izvērtējot visus iespējamos variantus lauksaimniecībai vai augļu dārzam nederīgas zemes izmantošanai, var izradīties, ka labākais risinājums ir pavisam tālu no ierastajiem, piemēram, neliela solārā parka uzstādīšana – risinājums, kam šobrīd var saņemt arī energoneatkarības risinājumu līdzfinansējumu.
Viesturs Puriņš uzsver pozitīvu tendenci - mežu īpašnieki ir kļuvuši daudz izglītotāki, zinošāki un domā arī par vidi, rīkojas kā gudri saimnieki:
“Cilvēkiem arvien vairāk rūp vides jautājumi, viņi grib ne tikai sakārtot īpašumu vizuāli, bet skatās arī, lai tiktu saglabāta ekosistēma.
Mežu īpašnieki izprot arī to, ka nav vērts "karot" ar dabu - ja konkrētā reģiona klimatiskā un zemes specifika ir atbilstošāka skuju koku sugām, piemēram, eglēm, tad nav vērts ieguldīt laiku un finanses sapņojot par bērzu birzi. Mežs tomēr ir mežs - dzīvs organisms. Tādēļ, iegādājoties īpašumu, jaunajam saimniekam vērtīgi izpētīt ne tikai mājas vēsturi, bet arī apkārtnes dabu, aprunāties ar vietējiem par apkārtnes vēsturiskajām ainavām."
Viens risinājums neder visiem
Nav divu vienādu īpašumu, un arī īpašnieku prasības mēdz būt krasi atšķirīgas, tādēļ arī iespējamie risinājumi un rīcības plāni ir dažādi, skaidro ZLM pārstāvis:
“Īpašu lomu piešķiram klientu servisam, kas nozīmē individuālu pieeju – mēs saprotam, ka saimniekam īpašums ir svarīgs gan racionālu, gan emocionālu aspektu dēļ. Tādēļ, pirms piedāvāt risinājumu, kolēģi novērtē zemes platību, reljefu, augsni, valdošos vējus, uzklausa īpašnieku nākotnes ieceres, vēlmes - simts un vienu lietu, ko saimnieks vienkārši var neiedomāties.”
Vaicāts par aktuālo nozarē, Puriņš rezumē:
"Beidzot izzūd greizais priekšstats par to, ka meža apsaimniekošana ir tikai par meža ciršanu. “Nozare Latvijā ir ļoti attīstījusies un piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, rīkojoties ilgtspējīgi un ar atbildību pret dabu.
Tomēr vispirms pašam saimniekam vismaz aptuveni būtu jāizdomā vēlamais darbības virziens īpašumā, un tad jau profesionāls speciālists ieteiks, kā maksimāli efektīvi izmantot katru meža vai zemes kvadrātmetru, saimniekot gudri un atbildīgi ne tikai savā paaudzē, bet arī, domājot arī par to, kādu mantojumu šī vārda plašākā nozīmē atstāt saviem bērniem un mazbērniem.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Ziemeļlatvijas mežsaimnieks".