Zemes dzīļu informāciju var apskatīt ikviens interesents. Ievadot kadastra apzīmējumu, sistēmā redzama visa digitāli pieejamā informācija – atradnes vieta, veids, dati par ģeoloģisko izpēti un derīgo izrakteņu ieguvi. Atlasītie ģeoloģiskie objekti skatāmi apvienojumā ar izvēlētajiem fona slāņiem, piemēram, ģeoloģiskajām kartēm, kas norāda uz ģeneralizētu vispārējo ģeoloģisko uzbūvi konkrētajā teritorijā, u.c.
Ilgtspējīgai Latvijas zemes dzīļu resursu izmantošanai
Latvijas zemes dzīlēs ir gana daudz vērtīgu derīgo izrakteņu un tie ir būtisks Latvijas tautsaimniecības elements. Pie mums sastopami derīgie izrakteņi, kurus izmanto būvniecībā un būvmateriālu ražošanā. Savukārt kūdru galvenokārt izmanto dārzkopībai nepieciešamo produktu ražošanai, lielāko daļu kūdras arī eksportējot. Derīgo izrakteņu resursi jāapsaimnieko prātīgi, un Zemes dzīļu informācijas sistēma uzlabo derīgo resursu ilgtspējīgu izmantošanu.
Datu papildināšana un kvalitātes pārbaude ir nepārtraukts process
Sistēma vēl ir jauna, bet atvieglojums ģeoloģiskās informācijas uzkrāšanā un pārvaldībā ir būtisks. Līdz sistēmas izveidošanai šos datus uzturējām atsevišķās datubāzēs, kuras pie tam nebija sasaistītas ar ģeotelpiskajiem datiem. Efektīvāka ir arī derīgo izrakteņu krājumu bilances sagatavošana, kas iepriekš prasīja vairāk manuāla darba. Zemes dzīļu informācijas sistēmas izstrādes procesā liels uzsvars likts uz atsevišķu atradnes elementu savstarpēju sasaisti, kas bija tehniski sarežģīts uzdevums, vienlaikus īpaši būtisks, lai nodrošinātu objektīvu datu atlasi un krājumu bilances sastādīšanu. To ietekmēja lielais ģeoloģiskās informācijas apjoms pat vienas atradnes ietvaros – veiktas vairākas izpētes un krājumu aprēķini, vairākas un dažāda veida izsniegtās dokumentācijas ieguvei, to teritorijas un derīguma termiņi.
Zemes dzīļu informācijas sistēma ir dzīva, datu kvalitātes pārbaudes un informācijas papildināšanas process ir nepārtraukts. Ir gandarījums, ka sistēmas izveidē ieguldītais pamatīgais darbs ļaus turpmāk strādāt vieglāk un ērtāk, paturot acīs skatienam apslēptos Latvijas resursus.
Informāciju sagatavoja VISA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” Zemes dzīļu daļas vadītāja Daiga Pipira.