Ik gadu tikai vienu dienu, 11. novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs tradicionāli rīko Lāčplēša Kara ordeņa izstādi. Tajā bez ģenerāļa Jāņa Baloža ordeņa būs aplūkojams arī Valijas Veščunas-Jansones III šķiras Lāčplēša Kara ordenis, ko viņai 1922. gadā pasniedza Latvijas Republikas pirmais prezidents Jānis Čakste. Kas bija Valija Veščuna-Jansone (1902–1990) – viena no trim sievietēm, kuras godalgotas ar augstāko valsts apbalvojumu? Uzzini, ar kādām sievietēm vēsturē mums jālepojas!
Raksts no arhīva: 2017.gada.
Par Valiju mums zina pastāstīt LNVM Muzejpedagoģijas un izstāžu departamenta vadītāja Astrīda Burbicka.
Zīmīgā dzimšanas diena starp svilpojošām lodēm Vecrīgā
Valijas stāsts, kas rakstāms Latvijas vēsturē, aizsākas 1919. gada 3. oktobrī, kad Bermonta karaspēks stāv Daugavas kreisajā krastā. Vecrīga mudž no kareivjiem, kuri Daugavas krastā ieņem priekšējās pozīcijas. Valija tobrīd ir 3. vidusskolas 7. klases skolniece un savā dzimšanas dienā dodas pirms skolas iegādāties «kartīšu maizi». Tobrīd neizprotamu vēlmju vadīta, meitene dodas iekšpilsētā...
Valija Veščuna-Jansone ar studiju laika draudzeni. Rīga, K. Iltnera fotosalons 20. gadsimta 20. gadu vidus.
«Viņa nonāk Grēcinieku ielā, gandrīz pie ugunslīnijas. Lodes svilpo un atsitas pret namu sienām. Kāds virsnieks pamana meiteni un uzsauc, lai viņa dodas prom, bet viņai nav prātā ne tas, ka katrs mirklis var būt pēdējais, ne arī tas, kas vispār ir nāve, – viņu ieinteresē kareivju rīcība.
Valija iedraudzējas ar kareivjiem, pienes viņiem papirosus, piegādā patronas, iemācās apieties ar šauteni un paliek kopā ar viņiem cīnīties par Latviju,»