Atsaucoties uz Latvijā bāzēto jaunuzņēmumu teikto, Funta norāda, ka viens no izaicinājumiem ir jaunuzņēmumu radīto inovāciju ieviešana tirgū. “Mums Latvijā biznesa pārstāvjiem nav izveidotas klīnisko pētījumu iespējas, un trūkst arī reāla plāna, kā to nākotnē labot.” Kā piemēru Funta min jaunuzņēmumu, kas nodarbojas ar 3D ortožu printēšanu: lai šo produkciju varētu izmantot Latvijā, ir jābūt valsts atbalstam vai programmai, kur tas tiek apstiprināts. Taču ir arī veiksmes stāsti, piemēram, “Vigo Health”, insulta rehabilitācijas lietotne, kas saņēmusi sertifikātu un atbalstu no nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari”. Vienlaikus Funta norāda, ka medicīnā izmantotajām tehnoloģijām jābūt kārtīgi pārbaudītām, pirms tās tiek izmantotas pacientu ārstēšanā.
Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūts, kā skaidro Funta, strādā tādā kā trīsstūrī, proti, process sākas no zinātnieka, ved pie jaunuzņēmuma un noslēdzas kā komercializācija, turklāt ir svarīgi veicināt, lai zinātnes līmenī sevi pierādījušie projekti nonāktu pie gala lietotājiem medicīnā. “Medicīnai noderīgas inovācijas var radīt ne tikai mediķi,” rezumē Funta.
Runājot par pacientu tiesībām, raidījuma viešņa pauž, ka hronisko slimību pacienti nereti kļūst par labiem konkrētās saslimšanas ekspertiem. “Tas nozīmē, ka pacients var nest nopietnu pienesumu sistēmas uzlabošanā.” Vaicāta par veidiem, kā uzlabot inovāciju ienākšanu reālajā dzīve, Funta min jau aprakstīto sarežģīto apstiprināšanas kārtību, turklāt tas arī mediķiem prasa daudz laika. “Es negribētu teikt, ka ir pretestība pret inovācijām. Noteikti ne! Drīzāk šie bremzējošie faktori ir laiks, nauda un infrastruktūra.”