"Senajiem grieķiem Eiropa nebija tikai ģeogrāfisks termins, tā nozīmēja brīvību, demokrātiju un varu brīvo pilsoņu rokās, autokrātijas neesamību," norādīja EK prezidente.
Viņa piebilda, ka "Krievija mēģina mūs pārcelt atpakaļ laikā", bet tie, kuri cīnās par brīvību tam neļaus notikt.
Savukārt Lietuvas prezidents Gitans Nausēda sacīja, ka ir simboliski, ka simpozijs notiek Kauņā - "pilsētā, kurā gan vēstures gaitā, gan tagad Eiropas identitāte izpaudusies maksimāli".
Simpozijam ne tikai jāmudina "pārdomāt Eiropas ideju, bet arī pārrunāt tās iespējamo nākotni", norādīja Nausēda.
"Iespējams, šo ideju neizdosies īstenot ātri, bet tā mums atgādinās par intelektuālajiem pūliņiem, kas mūs virza uz priekšu," teica Lietuvas prezidents.
Viņš uzsvēra, ka Eiropa ir saskārusies ar lielu neskaidrību, jo "Krievija aktīvi cenšas iznīcināt to pasauli, kādu mēs pazīstam".
"Viens no tās mērķiem ir Eiropas ideja, demokrātijas ideja," sacīja Nausēda.
Viņš pauda nožēlu, ka "Krievija zaudējusi šo iespēju būt Eiropai".
Polijas prezidents Andžejs Duda teica, ka Eiropai sevi jādefinē no jauna un jābūt gatavai kara Ukrainā radītajiem izaicinājumeim.
"Es uzskatu, ka vadošajam principam visai rīcībai un mērķiem Eiropas Savienībai jābūt pašas savienības racionālai pārdefinēšanai, kā arī tās vajadzību, iespēju un drīzumā gaidāmo grūtību pārdefinēšanai. Karš Ukrainā turpināsies un izejvielu cenas nekad neatgriezīsies pirmskara līmenī," sacīja Duda.
Viņš brīdināja, ka dzīves līmeņa kritums Eiropā var izraisīt nemierus, tāpēc ES jādomā, kā izvairīties no šādām problēmām.