2022. gada nogalē klimata krīzes sāpīgie jautājumi paliek tikpat sāpīgi kā nu jau visu pēdējo desmit gadu laikā. Fosilā kurināmā izmantošana, atjaunojamās enerģijas iespējas vai ne-iespējas, gigantiski tekstila atkritumu kalni trešās pasaules valstīs, “ātrās modes” patērēšanas spožums un posts, pārtikas atkritumu rašanās, jūras ūdens temperatūras celšanās, ledāju kušana, invazīvo sugu pārcelšanās, arī mežu izciršana un kapitālisms – pāri visam. Tas viss, nemaz vēl neskaitot enerģētikas krīzi Ukrainas kara ietekmē.
TVNET redakcija aicināja uz sarunu mežsaimniecības plānošanas ekspertu Aigaru Dudeli, lai pārrunātu to, kāda ir mūsu mežu situācija klimata pārmaiņu kontekstā. Galu galā pieminējām arī vadošo meža “slikto zēnu” – egļu astoņzobu mizgrauzi, kurš, “pateicoties” silto gaisa masu palēnajai dominēšanai Latvijas platuma grādos, palicis te uz iedzīvi un aukstasinīgi “sola” iznīcināt plašas koku audzes.
Pastāstiet, lūdzu, kā norit jūsu darba ikdiena!
Manos pienākumos ietilpst vadīt Latvijas Valsts mežu (LVM) mežsaimniecības plānošanas nodaļu. Darbs saistīts ar vidēja un ilga termiņa plānošanu.
Mežsaimniecības [procesu] aprite notiek vairākas desmitgades. Par vidējo termiņu mēs uzskatām piecus-desmit gadus. Ilgtermiņam tie ir piecdesmit un vairāk gadi. Mans darbs ietver [organizēt] koksnes ražošanas apjomus, vides plānošanas aktivitātes, normatīvo aktu izstrādi, darbu ar aizsargājamām dabas teritorijām. Tā kā mežiem ir liela loma attiecībās uz klimatu un arī mežu ietekmē klimata pārmaiņas, tad arī ar šīm lietām esmu saistīts.
Minējāt vidēja un ilga termiņa plānošanu. Vai tas kaut kādā ziņā neapgrūtina ikdienu? Jums būtībā jākļūst par situācijas prognozētāju visai nepārskatāmā nākotnē.