“Mums jāskatās uz situāciju ar skaidru prātu un plati atvērtām acīm. Situācija var kļūt vēl sliktāka, un mums tas ir jāapzinās,” teica Nabiuļļina.
Septembrī izsludinātā mobilizācija negatīvi ietekmējusi biznesa noskaņojumu. “Daudzas Krievijas kompānijas apzinās, ka ir karš. Kļuva skaidrs, ka karš ievilksies. Tāpēc prognozes ir daudz sliktākas, nekā bija vasarā,” pauž Vācijas Drošības un starptautiskā institūta pārstāvis Janiss Klūge.
Putina koordinētā padome
Diktators Putins radījis koordinētu padomi, kuru vada premjers Mihails Mišustins. Tas liecina, ka Krievijas prezidents tomēr ir bažīgs par sankciju ietekmi, lai gan vārdos to neatklāj.
“Putins ir noraizējies par to, ka viņam ir jāiejaucas ekonomikā, jo sankcijas tomēr ir sāpīgi situšas pa Krievijas spējām ražot produktus,” norāda ekonomists Sergejs Gurijevs.
Šāda padome liecina arī par to, ka Krievijas valdība gatavojas mobilizēt arī Krievijas ekonomiku, lai tā spētu nodrošināt armiju ar nepieciešamajiem produktiem, kā pārtika un formas.
Jaunie likumi Krievijā paredz lielus sodus tiem uzņēmējiem, kuri atteiksies izpildīt pasūtījumus Krievijas armijai, – par to draudēs pat brīvības atņemšana. Tādējādi valdība var izdarīt spiedienu uz uzņēmējiem, lai tie ražotu nepieciešamās preces par neizdevīgām cenām.
Kāds Maskavas biznesmenis, kurš palika anonīms, saka, ka slēptā ekonomikas mobilizācija Krievijā sākusies jau sen. Tā tiek īstenota jau kopš kara sākuma.
Lielākā daļa uzņēmumu, pēc viņa teiktā, par to klusē dažādu iemeslu dēļ. Ja kāds iebilst, būs problēmas uz vietas Krievijā. Ja kādam pateiks, ka ražo ieročus vai aprīkojumu armijai, būs problēmas ārzemēs.