Jāņem vērā, ka mežs aug nesteigdamies. Normālos apstākļos priede, līdz sasniedz galvenās cirtes vecumu, aug aptuveni 100 gadus, egle – 80 gadus, bērzu audze cirtes vērtību sasniedz aptuveni 70 gados. Tātad saprātīgs saimnieks tagad novāc to priežu un egļu ražu, ko stādīja tēvu tēvi. Tādēļ, skatoties uz mežu, jāpārredz pagātne un nākotne, saskatot saikni starp tām.
Apsaimniekots īpašums – ieguvums novadam un valstij
Atbildīga saimniekošana un domāšana ilgtermiņā, runājot par mežu un zemju apsaimniekošanu, – varētu teikt, ka tā ir tikai pēdējās desmitgades tendence. Pozitīvi, ka aizvien vairāk īpašnieku apzinās, ka šajā jomā ir vērts ieguldīt – gan savu laiku, gan finanses. Tā, piemēram,
ZLM pieredze un dati liecina, ka pēdējo gadu laikā pieaugusi arī interese par mežu ieaudzēšanu, kam pamatā var būt attālinātā darba ietekmē pieaugusī interese aktīvāk apsaimniekot lauku īpašumus, neveltot tam pārāk daudz laika.
“Šis ir piemērots risinājums tiem jaunajiem zemes saimniekiem, kuri neplāno nodarboties ar lauksaimniecību vai pagaidām vēl aizvien lielāko daļu laika pavada pilsētā. Tā vietā, lai noskatītos, kā īpašums degradējas arī vizuāli, ar mežu ieaudzēšanu neizmantotās vai lauksaimniecībai nederīgās platībās tiek sakārtota vide, celta īpašuma vērtība. Atkrīt neizmantoto lauku un ganību appļaušanas darbi, tiek radīta vērtība nākamajām paaudzēm.
Ikviens, kura īpašumā ir kāds meža, neapsaimniekotu ganību vai lauksaimniecībai nederīgs hektārs, krūmājiem aizaudzis zemes nogabals, var atrast piemērotāko risinājumu, kā savu īpašumu izmantot pēc iespējas efektīvāk.
Jāsaprot, ka lauku īpašums ir vērtība, kapitāls. Pareizi apsaimniekots, tas sniedz ilgtermiņa ieguvumu ne tikai saimniekam, bet arī novadam. Jo novada attīstība atkarīga no ikkatra atbildīga un tālredzīga saimnieka, sakopta meža, zemes un mājas.”
Raksts tapis sadarbībā ar SIA “Ziemeļlatvijas mežsaimnieks”.