“Viena pieeja, kā šo ilustrēt, ir “Earth Overshoot Day” jeb “Zemes pārtērēšanas diena” – kurā brīdī gada laikā esam jau patērējuši šī gada pieejamos vides resursus.
Vēl pirms 50 gadiem gada resursus iztērējām līdz decembra beigām, bet šogad šī diena tika sasniegta jau 28. jūlijā,” saka Kupčs.
Kopumā aprites ekonomika ir viena no ilgtspējīgas attīstības pamata sastāvdaļām. Tā ir uzņēmumu darbības modeļa maiņa, samazinot vajadzību iegūt jaunas izejvielas, bet atrodot veidus, kā iegūt vērtību no produktu izstrādes pārpalikumiem. Tātad šī pieeja palīdzēs patērēt mazāk resursus, un atrast jaunu lietojumu jau daļēji izmantotajiem. Tas ir viens no ekonomiskās darbības modeļiem, kā varam atdalīt ekonomisko izaugsmi no negatīvas ietekmes uz vidi un siltumnīcefekta gāzu emisijām.
“No vienas puses, Latvijā uz vienu iedzīvotāju tiek iegūti vairāk iekšzemes materiāli nekā vidēji ES un, pieaugot resursu patēriņam, nav pieaugusi resursu produktivitāte (Eurostat un Latvijas Banks aprēķins).
No otras puses, tā ir arī iespēja jauniem uzņēmējdarbības veidiem un inovācijām, palielināt pievienoto vērtību, ko radām ražošanā, piedāvāt pakalpojumus, kas palīdz tos pašus produktus lietot ilgāk un pilnvērtīgāk. Skatoties uz pasaules praksi, šeit ir arī iespējas platformām, kas saved kopā dažādus materiālu ražotājus un patērētājus, kā piemēram ASPIRE resursu apmaiņas programma Austrālijā,” stāsta Kupčs.
Aprites ekonomikas pieeja palīdz samazināt nepieciešamību pēc jaunām izejvielām, un, atrodot jaunus veidus atkritumu izmantošanai, samazināt radīto nelietderīgo atkritumu apjomu.