Visuzskatāmākais piemērs, kā publiski Putins tika “atsēdināts malā”, bija Tadžikistānas prezidenta Emomali Rahmona paziņojums. Rahmons ir tuvs Putina sabiedrotais no nabadzīgākās postpadomju telpas valsts. Oktobrī samitā Astanā Rahmons izteica Putinam brīdinājumu, ka “nav vērts ignorēt mazās valstis”.
Viņš uzsvēra, ka “Tadžikistāna vienmēr ir cienījusi Krieviju, taču tā vēlas, lai Krievija arī cienītu Tadžikistānu, un lai tā neattiecas pret Centrālāzijas valstīm tā, it kā tās joprojām būtu PSRS sastāvā”.
Sabiedrotie ir svarīgi
“Carnegie Endowment for International Peace” analītiķis Temurs Umarovs norāda, ka Krievija pagaidām nav zaudējusi cīņu pret Ķīnu par ietekmi Centrālāzijā, taču Pekinas vēlme investēt dzelzceļā un dažādos cauruļvados uz šo reģionu pieaug.
“Domāju, ka neizbēgami tuvojas laiks, kad Krievija nākotnē savas pozīcijas Centrālāzijā zaudēs,” saka Umarovs.
Ir skaidrs, ka Rietumi, iespējams, nekad nekļūs ietekmīgāki par Krieviju un Ķīnu šajā reģionā, taču Rietumu “popularitātes pieaugums” ir licis Maskavai nervozēt.
Kad Borels bija Kazahstānā, tad viņš brīdināja par bīstamībām, kādas rodas, ja ir atkarība no viena vienīga partnera, “arī neraugoties uz kopīgo vēsturi vai ģeogrāfiju”. Novembrī Eiropas Savienība un Kazahstāna parakstīja vienošanos par sadarbību “zaļā ūdeņraža” un reto metālu piegāžu jomā.
“Krievijai vairāk nekā jebkad agrāk ir vajadzīgas Centrālāzijas valstis, jo Krievija kļūst arvien izolētāka. Tieši tāpēc katra valsts, kura turpina sadarboties ar Krieviju, tā kļūst arvien svarīgāka Maskavai,” skaidro Umarovs.
Iespējams tieši tādēļ Putins, aicinot Tokajevu apmeklēt Maskavu pirms došanās uz Parīzi, beidzot izrunāja pareizi Kazahstānas līdera vārdu.