Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Dabas fonda putnu tiešraidēm - četri miljoni skatījumu

Jūras ērgļu ligzdā Milda baro mazo ērglēnu ar partnera atnestu zivi.
Jūras ērgļu ligzdā Milda baro mazo ērglēnu ar partnera atnestu zivi. Foto: Ekrānšāviņš no Latvijas Dabas fonda tiešsaistes video

Šogad tiešraides putnu ligzdās izauga 16 jaunie putni, informēja Latvijas Dabas fonda (LDF) komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

LDF 11.tiešraides sezonā varēja virtuāli ielūkoties desmit aizsargājamo putnu ligzdās, bet kā papildus bonuss jau vairākus gadus ir zemūdens kamera, kurā var vērot zivju gaitas.

Kopumā putnu tiešraidēm LDF "YouTube" kanālā ir bijuši vairāk nekā 4 miljoni skatījumu.

Jau tradicionāli populārākā tiešraižu ligzda ir jūras ērgļi Durbē. Šogad tajā turpināja saimniekot jūras ērgļu mātīte Milda, bet viņai pievienojās jauns un mazāk pieredzējis partneris, kurš tika nosaukts par Voldi. Martā tika izdētas divas olas, bet pavisam drīz ligzdu apciemoja sveša jūras ērgļu mātīte, kas olas izēda. Abi ligzdas saimnieki turpināja ligzdu apciemot, taču lielāko vasaras daļu baudīja brīvu ērgļu dzīvi. Ligzdā rosība atgriezās rudenī, kad Milda un Voldis pievērsās tās iekārtošanai, tā dodot pamatotas cerības sagaidīt veiksmīgu stāsta turpinājumu nākamajā gadā.

Brizga-Kalniņa informē, ka otra skatītākā ligzda bija mazie ērgļi bērzā Sēlijā, kur ligzdā atgriezās jau pazīstamais pāris Laila un Uldis. Mātīte izdēja divas olas, abas arī izšķīlās, un, kā jau mazajiem ērgļiem tas raksturīgs, kainisma rezultātā jaunākais brālis neizdzīvoja. Mazais Hugo auga barības pārpilnībā un labi pasargāts līdz septembrim, kad izlidoja no ligzdas. Mazie ērgļi ir Latvijai unikāla plēsīgo putnu suga, jo valstī mājo aptuveni trešā daļa no Eiropas Savienības mazo ērgļu populācijas.

Veiksmīga ligzdošana bija arī vistu vanagu ligzdā Rīgā, kur turpināja dzīvot pērnā gada iemītnieki Hilda un Haris. Marta beigās un aprīļa sākumā tika izdētas četras olas, maijā izšķīlās četri mazuļi, kas veiksmīgi uzsāka lidošanas gaitas un vasaras izskaņā jau bija pametuši ligzdu. Vistu vanagi ir vieni no tiem putniem, kuri samērā bieži sastopami pilsētās, kas kļūst par arvien nozīmīgāku dzīvotni šo plēsīgo putnu pastāvēšanai.

Četri mazuļi izauga balto stārķu ligzdā, kuras vērošanu LDF nodrošina sadarbībā ar AS "Sadales tīkls", bet viens - mazo ērgļu ligzdā eglē.

Šogad sadarbībā ar Cēsu pili bija iespēja vērot 2022.gada putnu - svīri. Svīru būris uzstādīts Cēsu pils dienvidu tornī un aprīkots ar divām kamerām, lai varētu vērot gan būra ārpusē, gan iekšpusē notiekošo. Svīru pārim jūlijā izšķīlās divi mazuļi, un neskatoties uz satraukumu, ko radīja Cēsu pils kaķa parādīšanās būra tuvumā, mazuļi pieauga veiksmīgi un augustā devās plašajā pasaulē.

Šogad LDF ornitologiem izdevās uzstādīt kameru pie lielā dumpja ligzdas Engures ezera niedrājā, kurā maijā izšķīlās četri mazuļi. Šo ūdensputnu dzīvi varēja vērot tikai dažas nedēļas, jo lielā dumpja mazuļi ātri pamet ligzdu.

Ekrānos varēja vērot arī pagājušajā gadā iepazītās melnās klijas Goldu un Greju, taču viņu ligzda pa ziemu bija daļēji sabrukusi. Tāpēc pāris ligzdoja netālu, bet vecās ligzdas materiālus izmantoja jauno māju būvēšanai, tāpēc arī ik pa laikam abi parādījās tiešajā ēterā. Gan zivjērgļu, gan melno stārķu ligzdā atgriezās to pastāvīgie iemītnieki - tēviņi, taču ne partneres, tāpēc tur ligzdošana nenotika.

Visvairāk tiešraides skatījušies Latvijas iedzīvotāji, taču tās bija populāras arī Polijā, Krievijā, Somijā un Vācijā. Lielākā daļa skatītāju - 69% ir sievietes, bet 31% - vīrieši. Jāatzīmē, ka tiešraižu skatītāju vidū samazinās jaunāko skatītāju skaits, bet palielinās gados vecāku vērotāju īpatsvars - 43% skatītāju ir vecāki par 55 gadiem.

Tiešraides kameru darbība tiek nodrošināta, pateicoties sabiedrības atbalstam - tiešraižu kameru skatītāju ziedotājiem. 4G tīklu, kas nepieciešams augstas kvalitātes tiešraižu pārraidīšanai, nodrošina LMT.

Tiešraides var skatīties LDF "YouTube" kanālā, "Dabasdati.lv" un "www.ldf.lv/tiesraide" un LMT viedtelevīzijā.

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu