Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Raidījums: Notiesātais Truksnis Jūrmalas domē tiek pie padomnieka amata; LZP ar izslēgšanu vairs nesteidzas (6)

Jūrmalas domes priekšsēdētajs Gatis Truksnis
Jūrmalas domes priekšsēdētajs Gatis Truksnis Foto: Paula Čurkste/LETA

Arī pēc notiesājoša sprieduma un tā rezultātā zaudēta deputāta mandāta ilggadējais Jūrmalas mērs Gatis Truksnis (LZP) joprojām ir palicis strādāt Jūrmalas domē. Viņš steidzami tika pieņemts darbā kā vicemēra padomnieks, lai, kā klāsta partijas biedri, turpinātu pildīt vēlētājiem dotos solījumus. Domes priekšsēdētāja biroja vadītājas amatu saglabājusi arī par dienesta viltojumu notiesātā Ingrīda Vilkārse, kas bija izdomājusi Trukšņa prombūtni piesegt ar viltus komandējumu. Tikmēr Latvijas Zaļās partijas (LZP) vadība pēc sākotnēji skaļajiem solījumiem Truksni izslēgt nu par to lemt vairs negrasās, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Pirms sešiem gadiem Gati Truksni Jūrmalas mēra kabinetā aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Viņa ciešās attiecības ar uzņēmēju Jūliju Krūmiņu bija pievērsušas KNAB uzmanību, tas ilgāku laiku noklausījās Trukšņa sarunas un viņu novēroja. No visām aizdomām, kas sākotnēji tika izvirzītas pret Truksni, to skaitā par nelikumīga partijas finansējuma pieņemšanu un par iespējamu kukuļa pieņemšanu, proti, dzīvokļa bezatlīdzības lietošanu Krūmiņa meitai piederošajā projektā “Turaidas kvartāls” – līdz tiesai nonāca tikai viena lieta. Pārējās tika izbeigtas KNAB vai prokuratūrā.

Līdz tiesai nonākušais process, ko Truksnis un viņa aizstāvība sākotnēji sauca par smieklīgu, attiecas uz 2016.gada aprīļa notikumiem,

kad Truksnis nezināmu iemeslu dēļ nevarēja ierasties darbā un telefoniski par to informēja savu biroja vadītāju Ingrīdu Vilkārsi. Par tālāko liecina tiesā izskanējušie un spriedumā aprakstītie Trukšņa un Vilkārses telefonsarunu fragmenti.

26.04.2016. saruna pulksten 9:34

Gatis Truksnis: “Jums šodien būs jāiztiek bez manis.”

Ingrīda Vilkārse: “(..) Paklau, bet zini, ko varbūt izdarām? Varbūt, es tev uztaisu kaut kādu prombūtni? Komandējumu? (..) Es tad tev uztaisu komandējumu vienkārši uz Rīgu tev. Labi? (..)”

Gatis Truksnis: “Uztaisi kaut ko tur... ko tu tur gribi.”

26.04.2016. saruna pulksten 11:47

Ingrīda Vilkārse: “Tātad šodien tu esi Rotko centrā, ja tu gribi zināt, kur tu atrodies.”

Gatis Truksnis: “Rotko centrā? Kas tas tāds? (..) Es esmu Daugavpilī šodien? Labi, okei, forši!”

Ingrīda Vilkārse: “Nu, davai. Strādā. Tu zini, ka tu šodien strādā Daugavpilī. Jā?”

Gatis Truksnis: “Es strādāju Rotko centrā. Jā? Aha. (..) Kā tu šitā izdomā? Kā tev šitā galvā aizgāja tā doma tāda? Cita starpā varētu paskatīties internetā, kas tur ir Rotko centrā, lai zinātu, ko es esmu redzējis…”

Ingrīda Vilkārse: “(..) Izdomājām, ka mums vajag ārkārtīgi drošu vietu, kur neviens neko nevar pārbaudīt. Mēs tevi te pieslēpām.(..)”

Gatis Truksnis: “Tas ir ļoti labi. Super. Malači jūs esat.”

Jūrmalas tiesa pirmajā instancē Truksni un Vilkārsi attaisnoja, taču apelācijas instancē Rīgas apgabaltiesa abus pirms gada notiesāja. Tiesa spriedumā secināja, ka Truksnis ir devis mutisku piekrišanu par viltota dokumenta – rīkojuma par komandējumu uz Daugavpili – izgatavošanu noziedzīga nodarījuma organizatorei Vilkārsei. Tiesas ieskatā, abi vienojās, ka tiks sastādīts viltots dokuments, kurā tiks ierakstītas nepatiesas ziņas un kas tiks izmantots kā attaisnojums Trukšņa darba kavējumam – neattaisnotai prombūtnei.

Augstākās tiesas Senāts šo spriedumu atstāja spēkā, tāpēc Truksnim tagad bija jāsamaksā 5000 eiro naudas sods un jāzaudē pašvaldības deputāta statuss un līdz ar to arī Jūrmalas mēra amats. Savukārt Vilkārse ir samaksājusi 2500 eiro sodu. Abi joprojām strādā Jūrmalas domē – Truksnis amata zaudēšanas dienā tika pieņemts par vicemēra padomnieku, bet Vilkārses profesionālajā darbībā vispār nemainījās nekas.

Truksnis “de facto” stāsta, ka arī neplāno izstāties no LZP:

“Mēs – es, tāpat arī Vilkārses kundze – tos sodus esam izcietuši, sodus samaksājuši piespriestos.

Ne tiesas spriedumā, nedz arī likumā nav noteiktas nekādas papildu sankcijas, ka mēs nedrīkstam nekur strādāt, nedrīkstam būt kaut kādās politiskās organizācijās vai biškopju biedrībās, vai golfa klubos. Nu, tas nav noteikts. Visu, kas tika noteikts, visu likuma bardzību mēs esam arī... es vēl kā domes priekšsēdētājs un deputāts zaudēju deputāta amatu un domes priekšsēdētāja amatu. Tā ka, ja kāds domā, ka tas ir nepietiekoši smags trieciens vai sods par šādu nenotikušu komandējumu, tad tā tas cilvēks var domāt.”

Jau sprieduma spēkā stāšanās vakarā Jūrmalas domes mājaslapā tika izplatīts nu jau bijušā deputāta Trukšņa viedoklis – gan par to, ka viņš kategoriski nepiekrīt lēmumam, gan par to, ka strādās kā padomnieks, gan par to, ka Jūrmalas dome iesāktos darbus turpināšot Trukšņa komanda vicemēru Ritas Sproģes un Jāņa Lediņa vadībā. Jūrmalas domes mājaslapa tika izmantota arī, lai izplatītu Trukšņa solījumu noteikti piedalīties nākamajās pašvaldību vēlēšanās.

Visticamāk, par jauno domes priekšsēdētāju kļūs Sproģe, kura reiz jau pildīja šos pienākumus laikā, kad Truksnis neilgi pēc aizturēšanas atkāpās no amata, lai gatavotos 2017.gada pašvaldību vēlēšanām. Lai gan Sproģe apgalvo, ka negribētu komentēt tiesas spriedumu, vaicāta par to, vai Trukšņa un Vilkārses darbs Jūrmalas domē nevar kaitēt pašvaldības reputācijai, viņa sāk klāstīt spriedumā apgāztos aizstāvības argumentus.

“Tiesa ir šo lēmumu un šo lietu skatījusi. Viltojums, kā mēs to lasām, nav noticis...” klāsta Sproģe.

Uz iebildi, ka spriedumā patiesībā secināts, ka viltojums ir noticis, Jūrmalas vicemēre turpina: “...jo komandējums nav bijis. Nav izlietots neviens eiro, komandējuma nauda nav izmaksāta, neviens kilometrs nav nobraukts. Un, kā mēs zinām, arī priekšsēdētājam amata paraksta tāda nav, un mums sestdienas, svētdienas mēs tabelē nerakstām, mums darba laiks ir visas 24 stundas.”

Sproģe apgalvo, ka Trukšņa kļūšana par vicemēra Lediņa padomnieku bijis visas koalīcijas lēmums, un tas neesot nekas jauns – šādu štata vietu domes nolikums jau paredzēja. Arī Truksnis to, ka nonācis līdz šim vakantā pozīcijā, uzskata par pašsaprotamu: ““Man kā priekšsēdētājam – es nebiju ņēmis sev padomniekus. Lediņa kungs arī nebija sev ņēmis padomniekus. (..) Tā ka – mēs pēc vajadzības un taupot gan domes līdzekļus, gan visu, esam dzīvojuši un turpināsim dzīvot. Bet nu kas ir objektīvi vajadzīgs, tas ir vajadzīgs. Un katrā ziņā es domāju, ka mana pieredze un zināšanas arī organizatoriskajā sfērā un dažādās citās, saimnieciskajā jomā... Dome ļoti labi var... Un tā nebūs nekādā gadījumā zemē nomesta padomnieka alga, par ko izmantot mani, manu pieredzi un manas zināšanas šajā postenī.”

Trukšņa tiešais priekšnieks, vicemērs Jānis Lediņš ir LZP valdes loceklis, kurš “de facto” pārliecināti apgalvo – lai ko runātu partijas vadība Rīgā, Jūrmalas nodaļa Truksni izslēgt no savām rindām neplāno. Lediņš skaidro, ka iepriekš padomnieka viņam nebija, jo nebija vajadzības – tagad esot: “Tā bija tāda situācijas risināšana, lai šajā situācijā nepalaistu garām tādu ļoti zinošu un ilgi strādājošu kadru kā Truksni.” Vaicāts, vai Truksnis kā LZP Jūrmalas nodaļas biedrs ar padomiem palīdzēt nevarētu un vai tiešām bija jāveido amats domē, Lediņš uzsver: “Nē, nu tas ir galvenais. Ko dod partija? Ne jau partija apmaksā kādam kaut kādus amatus vai kaut ko dod. Šeit partijai nav nekāda sakara ar to.”

Sakars ar partiju Truksnim gan ir tāds, ka, Jūrmalas nodaļai nelemjot par Trukšņa izslēgšanu, to var darīt LZP valde. Tās priekšsēdētājs Edgars Tavars uzreiz pēc sprieduma pauda, ka, ja Jūrmalas nodaļas lēmuma nav, jārīkojas būs valdei. Pēc sprieduma nekādas īpašas diskusijas nebūšot, un pozīcijai jābūt skaidrai un asai.

Nedēļas nogalē Tavars sazvanījās ar Truksni, un, iespējams, tāpēc šonedēļ tāds asums un skaidrība nostājā par bijušā Jūrmalas mēra nākotni Zaļajā partijā vairs nav manāms.

“Iesim secīgi – lai ko es arī publiski pateiktu pirms kāda lēmuma pieņemšanas, tas būtu zināmā mērā spiediens uz nodaļu attiecībā no mana personīgā viedokļa.

Ir zināma kārtība. (..) Respektīvi, es sagaidīšu nodaļas kolēģu viedokli, iepazīsimies ar to, informēšu partijas valdi. Man kolēģi valdē arī jautā, un ne tikai valdē, citi domes kolēģi jautā, kāda ir mūsu rīcība. Un tad arī informēsim,” atturīgs ir Tavars.

Valdes lēmumu var apstrīdēt LZP domē – struktūrā, kurā darbojas visu līmeņu “zaļie” deputāti. Pirms sešiem gadiem tieši dome bija tā, kas valdes izslēgto Truksni ar triju balsu pārsvaru uzņēma partijā atpakaļ. Tagadējais LZP domes vadītājs, Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka toreiz bija Trukšņa pretinieku nometnē. Kā partijai būtu jārīkojas tagad, Līdaka šoreiz tik kategoriski neuzstāj, taču pieļauj, ka Truksnim vismaz uz laiku būtu no partijas jādistancējas: “Nu šeit atkal tā samērojamība tam pārkāpuma smagumam un, teiksim, varbūt viņa tai popularitātei Jūrmalā. Nu tur tas ir jāvērtē, viennozīmīgi. Es esmu lielā mērā par to pašu viedokli, kas bija toreiz, jo, manuprāt, jau toreiz tika sastrādāts pietiekoši daudz, teiksim tā, reputācijas problēmu Zaļajai partijai, ka, manuprāt, vajadzēja tad paiet malā. (..) Tagad būtu jāpaiet malā. Vai tā būtu izslēgšana... Es Trukšņa vietā pilnīgi noteikti apturētu darbību.”

Visas iesaistītās LZP amatpersonas gan ir vienotas uzskatā, ka risināt Trukšņa jautājumu šobrīd neesot prioritāte – vispirms jātiek galā ar valdības veidošanu, kurā “zaļie” piedalās kā Apvienotā saraksta sastāvdaļa.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu