Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Februārī sāksies valsts valodas pārbaudes Latvijā dzīvojošajiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem (6)

Krievijas Federācijas pase.
Krievijas Federācijas pase. Foto: Alii Sher/Shutterstock

Šobrīd plānots, ka valsts valodas pārbaudes process Latvijā pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību sāksies februārī, informē Valsts izglītības satura centra (VISC) sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Bērziņa.

Tas, ko VISC vēlas uzsvērt, ka neviens eksāmenu kārtot gribētājs netiek atraidīts. Ņemot vērā to, ka darba procesā ir grozījumi noteikumos, kas nosaka pārbaudes kārtību un valsts valodu zināšanas apjomu, ir jāsaņem nepieciešamie atzinumi gan no sociālajiem partneriem, gan ministrijām, lai atsāktu reģistrēšanos valodas pārbaudei un nodrošinātu pārbaudījumu norisi atbilstoši jaunajai kārtībai.

Tāpat, šobrīd notiekot arī digitālā eksāmena aprobācijas process, kas esot būtisks un nepieciešams solis, lai nodrošinātu eksāmena norisi atbilstoši prasībām.

Plānots, ka kārtotāju plūsmas tiks nodalītas tā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu kārtošanas iespēju visiem, kuriem tas šobrīd ir nepieciešams.

Šobrīd VISC gaida līdz 9.janvārim atzinumus un pēc tam sekos noteikumu grozījumu gala versijas virzīšana Valsts kancelejai uz apstiprināšanu.

Jau ziņots, ka 24.septembrī stājās spēkā vairāki grozījumi Imigrācijas likumā. Tajos noteikta nepieciešamība daļai cilvēku kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi.

Valsts valodas prasmes kārtošana attiecas uz Latvijā dzīvojošiem ārvalsts pilsoņiem, kuri pirms citas valsts pilsonības iegūšanas ir bijis Latvijas pilsonis vai nepilsonis.

Pēc grozījumiem Imigrācijas likumā tiesību akta pārejas noteikumi paredz, ka Krievijas pilsonim, kas ir saņēmis pastāvīgās uzturēšanās atļauju saskaņā ar iepriekš minēto likuma nosacījumu, pastāvīgās uzturēšanās atļauja ir derīga līdz 2023.gada 1.septembrim.

Ja persona vēlas atkārtoti saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, tai līdz 2023.gada 1.septembrim PMLP jāiesniedz dokumenti, kas apliecina nokārtotu valsts valodas prasmes pārbaudi vismaz pamata līmeņa otrajā pakāpē (A2).

Valsts valodas prasmes apliecības ir derīgas, ja tās izdotas, sākot ar 2001.gada 1.februāri, un kurās ir vismaz vērtējums 1B vai A2. Tikmēr nederīgas ir visas apliecības, kuras izsniegtas līdz 2001.gada 31.janvārim.

Pēc Iekšlietu ministrijas aplēsēm prasība par valsts valodas zināšanu prasmju apliecinājumu varētu attiekties uz aptuveni 21 000 cilvēku. Tāpēc Valsts izglītības un satura centrs (VISC) aicinājis personas, kurām jākārto valsts valodas prasmes pārbaude pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai, savlaicīgi reģistrēties pārbaudei.

Pastāvīgās uzturēšanās atļauja tiks atņemta (tās vietā izsniegs termiņuzturēšanās atļauja uz vienu gadu) tām personām, kuras nevarēs pierādīt atbilstošas valodas zināšanas. Lai pierādītu latviešu valodas zināšanas, cilvēkam jāiegūst VISC izsniegts dokuments par atbilstību A2 valsts valodas zināšanu līmenim.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu