Jaunajai valdībai darbs sācies ne vieglākajos apstākļos - ļoti augsta inflācija, ekonomikas lejupslīde, nepietiekams finansējums n-tajos sektoros un diemžēl karš Ukrainā nav beidzies. Un tā ir tikai daļiņa no aspektiem, kas jāņem vērā, izstrādājot šā gada budžetu. Finanšu ministrs Arvils Ašeradens intervijā tiešsaistes žurnālam KLIK atzīst, ka šādos apstākļos bremzēt ekonomikas izaugsmi, samazinot inflāciju, ir ārkārtīgi sarežģīts manevrs un kļūdas var izmaksāt ļoti dārgi.
Līdztekus budžetam ministra prioritāro darbu saraksts ir visai garš, sākot no ekonomikas transformācijas, kam jānotiek roku rokā ar izglītības un sabiedrības veselības jautājumu risināšanu, investīciju veicināšanas, nodokļu politikas izvērtēšanas, beidzot ar jaunu pašvaldības īres namu celtniecību un kapitāla tirgus attīstību. Paralēli tam vēl ir jāstrādā pie Valsts ieņēmumu dienesta reputācijas atjaunošanas.
Sāksim ar galvenajām lietām, ko jūs ministra amatā vēlaties panākt. Kas ir jūsu izvirzītās prioritātes?
Jāsaka, ka stājos finanšu ministra amatā diezgan komplicētā situācijā. Konteksts - tikko ir vairāk vai mazāk pārvarēta Covid krīze, drusku neskaidra nākotne, kā tas attīstīsies tālāk. Un, protams, ir Krievijas iebrukums Ukrainā, kas determinē to, ka mēs noteiktā veidā atrodamies piefrontes zonā. Karš veido ietekmi globāli, uz visu Eiropu, pilnīgi skaidrs, ka arī uz Baltijas valstīm un Poliju. Ja mēs to ieliekam šādā kontekstā, tad skaidrs, ka šā gada budžets būtiski atšķiras no iepriekšējiem, jo mēs esam ārpus fiskālās disciplīnas rāmjiem un mēģinām šobrīd visu finanšu sistēmu atgriezt šajā rāmī. Ir jauna valdība, ir politiskās debates, kādas tad prioritātes tiek finansētas. Katrā ziņā budžetēšanas process ir ārkārtīgi specifisks.