Atsevišķos gadījumos kiberuzbrukumi bija veiksmīgi. To iemesls nebija sarežģītu uzbrukumu izmantošana, bet gan laikus neuzstādīti atjauninājumi vai tīklā pieejamas nedroši konfigurētas sistēmas un iekārtas, par kurām uzturētājs vai pakalpojumu sniedzējs bija aizmirsis.
Tas kārtējo reizi apliecināja, ka uzbrucējs primāri koncentrējas uz vieglāko mērķi, kā arī nepārprotami norādīja, ka Latvijai jādara pēc iespējas vairāk, lai tā būtu maksimāli "ciets rieksts" agresoram, norāda "Cert.lv".
Tāpat 2022.gada laikā tika konstatēti pieci gadījumi, kuros tika kompromitēti IT risinājumu izstrādes uzņēmumi. Uzbrucēju mērķis bija piekļūt šo uzņēmumu klientu datiem un sistēmām.
Vairumā gadījumu šie uzbrukumi bija sekmīgi tāpēc, ka izstrādes uzņēmumi neievēroja kiberdrošības labo praksi savas iekšējās infrastruktūras plānošanā un uzturēšanā. Paviršā attieksme bija vērojama arī attiecībā uz klientu drošību - ērtības labad tika apieti vai ignorēti drošības principi, kas tika praktizēti klientu infrastruktūrā, tādējādi tika radīti "caurumi" klientu aizsardzībā.
Kompromitēto uzņēmumu starpā vairākiem bija auditoru izsniegti atbilstības ziņojumi. Ņemot vērā šajos uzņēmumos ignorētās drošības prakses, kas sekmēja to kompromitēšanu, "Cert.lv" secinājis, ka auditoru darbs veikts pavirši vai nepietiekamā apjomā, procesā neiekļaujot praktiskas pārbaudes.
Lai novērstu riskus, ko rada šādas neatbilstības, valsts kritiskās infrastruktūras un aizsardzības iepirkumiem jānodrošina ietvars, kurā iespējams pārliecināties par pakalpojumu sniedzēja drošības procesiem un labās prakses ievērošanu.
Pērn vairākos incidentos tika konstatēts, ka uzņēmumam vai iestādei ir iegādāts tehnoloģisks risinājums draudu analīzei un aizsardzības pilnveidošanai, taču tas tiek izmantots tikai daļēji vai arī netiek izmantots nemaz, jo trūkst zināšanu par to, kā šo risinājumu integrēt esošajā infrastruktūrā, un trūkst izpratnes par to, kā interpretēt jauniegūtos datus.