Automobiļu nozarē lielu darbu jau kopš 2012. gada ir paveikusi kompānija “Porsche”, arvien aktīvāk izstrādājot elektroautomobiļus, savukārt pulksteņu un dārglietu ražotāji arī ir pievērsušies ilgtspējai. Ņemot vērā šo produktu ilgo lietošanas termiņu, tie tiek ražoti mazākā apjomā nekā agrāk. Tāpat tiek izstrādāti arvien jauni biznesa modeļi, tostarp – aprites ekonomika sāk ienākt arī šajās nozarēs.
Sadarbība aprites ekonomikas ieviešanā
Aprites ekonomika prasa lielu komandas darbu, un šeit vietā ir teiciens “viens nav karotājs”. Sadarbība ar vairākām iesaistītajām pusēm – patērētājiem, ražotājiem, uzņēmumiem un politiķiem ir ļoti svarīga, lai sabiedrība kopumā spētu panākt lielas pārmaiņas, ko nav iespējams īstenot, katrai no pusēm darbojoties atsevišķi.
Aprites ekonomika pieprasa strukturālas pārmaiņas un inovācijas. Tāpat nedrīkst aizmirst arī par domāšanas veida maiņu, jo sabiedrībā joprojām ir iesakņojies uzskats, ka visas lietas, ko varam iegādāties, ir domātas tikai un vienīgi peļņas gūšanai no uzņēmumu viedokļa, bet no patērētāju skatupunkta – nereti īslaicīga prieka gūšanai, pēc kā nereti lietas tiek izmestas, pat ja arī tās vēl ir lietojamas.
Tomēr pārmaiņas notiek, un ir vērojami veiksmīgi piemēri, kurus īsteno lielās kompānijas. Piemēram, “Globālā apņemšanās” programma, ko vada ANO Vides programma un Elenas Makarturas fonds. Tai pievienojušās 500 nozīmīgas kompānijas, kā “Nestle”, “PepsiCo”, “Coca-Cola”, “Unilever”, “Mars” un daudzas citas. Programma paredz uzņēmumiem par vismaz 20% samazināt plastmasas atkritumu visā pasaulē, tāpēc šīs kompānijas rūpējas, lai plastmasas iepakojums būtu pārstrādājams un tam būtu arī tālāka nozīme.
Lielākā daļa aprites ekonomikas programmu ir izstrādes stadijā, un globāls izaicinājums ir atrast visiem pieejamus un ērtus risinājumus. Pirmie, kam ir jāiesaistās, ir uzņēmumi un politikas veidotāji, kam sekos finanšu sektors, kurš finansēs inovācijas. Tomēr... Vai patērētāji arī būs gatavi iesaistīties pārmaiņu veidošanā?
Raksts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu