Paģiras no deviņdesmito gadu krīzes
Ziemeļkorejas pārtikas joma tā arī līdz galam neatguvās no masu bada deviņdesmito gadu vidū. Toreiz badu radīja nemākulīga ekonomiskā vadība, pasaules pārtikas piegāžu ķēžu sabrukums, kā arī virkne dabas kataklizmu, kā sausums un plūdi. Tāpat arī ekonomiskā krīze Krievijā atstāja negatīvas sekas.
Viens no būtiskākajiem faktoriem ir bijis tas, ka Ziemeļkoreja nav spējusi palielināt vietējās lauksaimniecības nozares produktivitātes pieaugumu. Situācija pasliktinājusies pēc 2018. gada. Toreiz ANO noteica jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju, kas nule bija veikusi kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo raķešu testus.
“Agrāk ANO Drošības padomes sankcijas koncentrējās uz militāro nozari, taču 2018. gadā sankcijas skāra lielāko daļu Ziemeļkorejas importa. Tās bija nozīmīgas pārmaiņas sankciju režīmā,” stāsta Nolands.
Ziemeļkorejas lēmums pašai “nogriezt sevi no ārpasaules” pandēmijas dēļ būtiski pasliktināja situāciju, jo tā vairs nesaņēma lauksaimniecībai vitāli svarīgu importu. Ziemeļkoreja arī nav bijusi imūna pret enerģijas cenu kāpumu, ko radījis Krievijas sāktais karš Ukrainā.
Dienvidkorejas Dankukas universitātes starptautiskās likumdošanas profesors Parks Junvons norāda, ka “Ziemeļkorejas palīgi starptautiskajā vidē sevi ir izsmēluši”.
“Valstis, kas iepriekš sniedza palīdzību Ziemeļkorejai, redz, ka valsts nepārtraukti izvēlas militāras provokācijas, tādēļ arī viņi sāk uzdot jautājumus – kāpēc gan būtu jāpalīdz šai agresīvajai valstij? Tā ir nabadzīga valsts, kas labāk izvēlas tērēt naudu vairāk raķetēm un masu iznīcināšanas ieročiem, apdraudēt starptautisko drošību. Ir arī apziņa, ka tā vairs nesaņems humāno atbalstu,” teica Junvons.