Krievijas ietekmes samazināšanās jūtama ne tikai Centrālāzijā, bet arī Kaukāzā. Tieši tādēļ saasinājies Kalnu Karabahas konflikts starp Armēniju un Azerbaidžānu. Kopš decembra Azerbaidžānas aktīvisti ar Baku atbalstu bloķē vienīgo ceļu, kas savieno Kalnu Karabahu ar Armēniju, liedzot pārtikas un citu produktu piegādi. Tikmēr Krievijas miera uzturētāji nedara neko, lai šo situāciju mainītu.
“Krievija pat neko nav komentējusi, pastiprinot aizdomas, ka Putinu vairāk interesē iespēja izmantot savu ietekmi uz Armēniju un Azerbaidžānu, nevis reāli panākt mieru,” norāda “Carnegie Europe” pētnieks Tomass de Vāls.
Viņš atgādina, ka Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans ne reizi vien apšaubījis Krievijas NATO analoga – Kolektīvās drošības līguma organizācijas (KDLO) pastāvēšanu.
Tāpat arī Azerbaidžāna vairs neuzticas Krievijai, jo tur aizdomās Maskavu par tās atbalstu Armēnijai, līdz ar to tā paļaujas uz Turcijas atbalstu (ko arī saņem).
Janvārī Pašinjans paziņoja, ka Armēnija atsakās piedalīties kopīgajās KDLO militārajās mācībās. 23. janvārī Eiropas Savienība paziņoja, ka pēc Erevānas lūguma tiks izveidota divus gadus ilga uzraudzības misija, kas patrulēs robežas tuvumā.
Krievijas Ārlietu ministrija uz to reaģēja savās labākajās propagandas tradīcijās, nosaucot Eiropas Savienību par “ASV un NATO piedēkli”.
“Eiropas Savienības mēģinājumi nostiprināties Armēnijā un apspiest Krievijas centienus būt starpniekam ir kaitnieciski gan armēņu, gan azerbaidžāņu interesēm, un tas negatīvi ietekmē miera procesus reģionā,” paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija.
Tomēr kādi tad ir Krievijas centieni, nav īsti skaidrs, jo Armēnija atklāti paziņojusi, ka Krievijas miera uzturētāji nedara neko, lai patiešām tiktu panākts reāls miers, tādēļ Erevānai nākas meklēt citus, uzticamākus sabiedrotos.