Lizete Puga norāda, ka bērni pārtikas produktus vērtē pēc "man garšo" un "man negaršo". "Protams, šokolāde bērnam garšos labāk nekā vārīts brokolis, taču mēs, pieaugušie, novelkam robežas, stāstām, runājam, cik daudz ko var ēst," vecāku atbildību iezīmē uztura speciāliste. Lai arī pilnvērtīga izpratne par produktu nozīmi veidojas tuvāk pieaugušam vecumam, Iveta Dzīvīte-Krišāne uzsver, ka bērna garšas izjūta veidojas līdz divu gadu vecumam, tādēļ ar veselīgu uzturu bērns jāiepazīstina no pašas mazotnes un vecākiem jārēķinās, ka tas būs smags darbs un prasīs lielu neatlaidību.
Mīti par bērnu aptaukošanos
Vecākiem bieži ir grūti atzīt, ka bērnam ir liekais svars. Daudzi turas pie dažādiem mītiem par to, kā liekais svars bērnam radies un ka tā nemaz nav tik liela problēma. Biežākie mīti, kas izskan ārsta kabinetā:
• bērnam šobrīd ir liekais svars, taču tas izlīdzināsies, kad bērns izaugs garumā;
• bērns ir ļoti aktīvs - tad jau viņš var ēst, ko un cik daudz grib;
• ārsts izrakstīs zāles, dzīvesveida maiņa nav nepieciešama, visu atrisinās medikamenti;
• kāds no vecākiem ir ar lieko svaru, tādēļ bērnam liekais svars ir iedzimts.
Lizete Puga atgādina: "Ja esam konstatējuši, ka ir virssvars, mēs nevaram gaidīt, kad bērns izaugs. Es arī bērniem skaidroju, ka liekie kilogrami neradās vienā dienā - tie ir 3-4 gadi. Vecākiem bieži grūti pieņemt, ka dzīvesveids ir jāmaina pirmais, jo tas ir pamatu pamats."