Rakstu sērijā «Latvijas pilsoņi-Kremļa draugi» apskatīsim četrus indivīdus - Alīnu Gerliņu, Andreju Starikovu, Viktoriju Matuli un Tatjanu Andrijecu -, kas kļuvuši populāri gan Latvijas, gan Krievijas informācijas telpās. Viņus visus vieno ticība Krievijas propagandas naratīviem un fakts, ka viņi pārcēlušies uz dzīvi «iespēju zemē» Krievijā. Visi četri aplūkotie propagandas izplatītāji gan Kremļa medijos, gan savos sociālo tīklu kontos pastāvīgi kultivē idejas par "fašisma atdzimšanu Latvijā", "krievvalodīgo diskrimināciju" un "rusofobiju", kā arī gaidāmo "ekonomisko krahu pret Krieviju ieviesto sankciju dēļ".
Janvāra sākumā Rīgā tika aizturēts Kremļa ideju aizstāvis Marats Kasems. Kasems ir Latvijā plaši zināma persona un caurkritis politiķis, jo jau iepriekš aktīvi paudis Putina idejas un 2018. gadā pat startējis Saeimas vēlēšanās no partijas «Par alternatīvu», kurā sevi pieteicis kā Kremļa propagandas kanāla «Rossiya Segodnya» žurnālistu.
Šis notikums mudināja TVNET iepazīties ar citiem Kremļa propagandas piekritējiem. Kā pārliecinājās TVNET tiešsaistes žurnāls KLIK, visi četri personāži ir nonākuši drošības iestāžu redzeslokā. Sazinoties ar Valsts drošības dienestu (VDD), atklājām: kopš Krievija iebruka Ukrainā 2022. gada 24. februārī, pieaudzis ierosināto lietu skaits par tādiem likuma pārkāpumiem kā genocīda un kara noziegumu attaisnošana, noliegšana vai pat slavināšana, kā arī naida kurināšana. Dienests skaidro, ka 2021.gada laikā sākti 30 kriminālprocesi. Savukārt, kopš Krievija iebruka Ukrainā pērnā gada sākumā, sākti jau 40 kriminālprocesi, kas saistīti ar centieniem iebrukumu attaisnot vai balstīti uz aizdomām par palīdzības sniegšanu krievu karaspēkam.
Kremļa draugi – viltus eksperti
«Iespēju zemes» Krievijas sniegtās straujās karjeras izaugsmes rezultātā rakstu sērijā analizētie «Kremļa draugi» bijuši bieži viesi Krievijas un arī Baltkrievijas valstij piederošo propagandas kanālu raidījumos, kļūstot par viltus ekspertiem. Valsts kancelejas izdotā «Rokasgrāmata pret dezinformāciju» vēsta, ka šādi cilvēki pasniedz informāciju kā it kā uzticami informācijas avoti – arī tad, ja viņiem nav nedz nepieciešamās izglītības, nedz kvalifikācijas šā uzdevuma veikšanai. Viņi safabricē un izkropļo informāciju, kā arī sniedz vienpusēju fakta atspoguļojumu, tādējādi izplatot Kremļa vēstījumu un sagrozot realitāti. Leģitimāte viltus ekspertiem tiek sniegta, piesaistot tos kādai institūcijai un pētniecības centram, kas eksistē tikai «uz papīra» vai tā darbību apmaksā Kremlis. Nereti viltus ekspertu vēstījums ir tik populārs, ka tam rodas lojāli sekotāji, kas patiešām tic Krievijas naratīviem.