Viņa stiepj 15 kg smagu granulu maisu un kurina katlu, kas ir vecs un negrib kurties, slauka putekļus, izmazgā telpas, pārbauda degvielas un eļļas rādītājus automašīnā. Nē, viņa nav ne kurinātāja, ne apkopēja. Bet gan ģimenes ārste, kas, lai darītu savu darbu, mācījusies 11 gadus. Beidzot viņa varēs pieņemt pacientus, mērīt asinsspiedienu, veikt ausu skalošanu, taisīt urīna analīzes, veikt injekcijas, likt sistēmas, svērt, mērīt, vakcinēt jaundzimušos. Un tā tālāk un tālāk...
50% ārstu reģionos apsver iespēju pārtraukt līgumattiecības ar valsti, kas draud ar pamatīgu pakalpojumu pieejamības krīzi valstī, trauksmi ceļ Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija. Kāpēc? Stāstot par savu ikdienu, ģimenes ārstu izdegšanas iemeslus atklāj Māra Meldere - ģimenes ārste Rojā.
Ir pienācis 2023. gada 1. februāra rīts, un, dodoties uz savu ģimenes ārsta praksi Rojā, redzu tumšus logus - neviena nav. Tālumā skatos, pie manis jau steidz pirmie pacienti ar savām raizēm. Uz prakses jumta sēž divas kaijas, kas mani uzmundrina ar skaļiem un izteiksmīgiem sveicieniem. Laikam sākusies jauna ēra! Valsts savu nostāju pret veselības sistēmu ir parādījusi - papildu darbinieks ar šodienu vairs netiek apmaksāts. Turklāt mans ārsta palīgs nav parādījies darbā, varbūt kādu rentablāku nodarbi atradis.
Rītu iesāku ar ikdienišķu roku veiklību, skaļiem buramvārdiem un “pabarojot” ar pašas nestajiem 15 kg smagajiem granulu maisiem veco un izsalkušo apkures katlu. Katra aizdegšanās ir kā brīnums, kas beigu beigās ļauj pilnvērtīgi nodrošināt normatīvā noteikto temperatūru telpā, lai varētu apskatīt zīdaiņus klātienē. Cerams, ka buramvārdu vēl kādam laikam pietiks. Ak jā – tie kļūst skaļāki, jo no 2,50 eiro granulu maiss ir cenā kāpis uz 7,90 eiro. Tad jau sākas ikdienišķais darbs, kuram esmu mācījusies un gatavojusies kopā 11 gadus. Kā jau augsti kvalificēta profesionāle, beidzot varu nodarboties ar tiešajiem darba pienākumiem - pieņemšu pacientus, mērīšu asinsspiedienu, temperatūru, veikšu ausu skalošanu, taisīšu urīna analīzes, veikšu injekcijas, likšu sistēmas, pieņemšu jaundzimušos (svēršu, mērīšu, veikšu vakcināciju atbilstoši vakcinācijas kalendāram, hemoglobīna mērīšanu), rakstīšu atskaites, veikšu dažādu vakcinācijas faktu ievadīšanu e-veselībā, gatavošu VDĒAVK, izņemšu diegus pēc operācijām, veikšu pārsiešanas u.c. vēl neskaitāmas lietas, kas ietilpst ģimenes ārsta prakses pienākumos. Tādus sīkumus kā telefona zvanus, pieraksta veidošanu, atkārtotu recepšu izrakstīšanu, kā arī birokrātisko atskaišu nodošanu NVD un SPKC veikšu pa starpai.