Tie lietotāji, kuri ignorē atjauninājumus, riskē, ka hakeri var izmantot sistēmas ievainojamības savā labā un padarīt ierīci pat nelietojamu, tajā pašā laikā nozogot svarīgu un personisku informāciju.
“Neatjaunojot telefonu, tu riskē kļūt ievainojams pret uzbrukumiem. Ja ir kļuvis zināms par ievainojamību un ir atjauninājums, kas šo situāciju labo, tas arī ir jādara. Pretējā gadījumā hakeri ātri izmantos šīs nepilnības savā labā,” pauž eksperte Katlīna Moriati.
Viņa brīdina, ka hakeru rokās var nonākt īpaši sensitīvi dati, piemēram, paroles un piekļuve dažādām lietotnēm, piemēram, sociālajiem tīkliem. Paroles nokļūšana nepareizajās rokās var radīt arī situāciju, ka lietotājs vairs nevar piekļūt dažādiem rīkiem, kas iepriekš izmantoti.
Atjauninājumi kļūst arvien “vieglāki”
Pirms vairākiem gadiem programmatūras atjauninājumi bija “smagnēji” - tie aizņēma daudz atmiņas, tāpēc arī instalācijas process bija ilgāks. Arī atjauninājumi bija retāki, tāpēc hakeri biežāk varēja “uzlauzt” lietotāja ierīces.
Tomēr “Apple” un “Samsung” pēdējo gadu laikā ir parūpējušies, lai atjauninājumi būtu “vieglāki” - tie ir mazāka izmēra un biežāki, tādējādi hakeriem ir sarežģītāk uzlauzt lietotāju ierīces.
“Atjauninājumiem ir augstāks uzticamības līmenis, jo arī šī norise ievērojami progresē. Atjauninājumi rada mazāk problēmu nekā pirms pieciem vai desmit gadiem,” sacīja Moriati.
Gan “Apple”, gan “Samsung” ir attīstījušas jaunu sistēmu, kas ārkārtas gadījumos (kad atklāta liela ievainojamība) ļauj atjaunināt tālruni bez tā restartēšanas. “Apple” ierīcēm tas pieejams, sākot no iOS 16.2 versijas, bet “Android” ierīcēm – no sistēmas 10. versijas.