Pasaulē strauji augošais iedzīvotāju skaits rada lielāku spiedienu un rezonansi uz ūdeni kā mūsu vērtīgo resursu. “Ūdens resursu taupīšanai vajadzētu būt daļai no mūsu ikdienas. Izmantojot ierīces, kas palīdz ietaupīt ūdeni, šis viss process kļūst ērtāks un vienkāršāks. Piemēram, izvēloties dušas klausuli, kurā iestrādāts mehānisms, kas samazina ūdens un enerģijas patēriņu, taču saglabā spiedienu,” saka D. Rimkus.
Pieejamas arī dažādas viedās ierīces, ar kuru palīdzību iespējams ietaupīt vēl vairāk ūdens resursu. Piemēram, izmantojot viedo izlietnes jaucējkrānu.
“Krānā integrētais aerators nodrošina optimālu ūdens plūsmu, samazinot ūdens un enerģijas patēriņu. Paceļot jaucējkrāna rokturi uz augšu, sāk tecēt tikai aukstais ūdens. Funkcija nepieļauj jaucējkrāna roktura pacelšanu, kad tas atrodas galējā labējā pozīcijā. Pagriežot rokturi pa kreisi, sāk tecēt karstais ūdens. Tikai tad rodas karstā ūdens patēriņš. Tas nozīmē, ka karsto ūdeni var izmantot tikai tad, kad tas ir nepieciešams, nevis katru reizi, kad tiek tecināts ūdens. Tas var samazināt karstā ūdens patēriņu, ļaujot ietaupīt naudu,” skaidro D. Rimkus.
Sāc ar nelielām ieradumu izmaiņām
Domājot par ūdens taupīšanu savās mājās, iespējami divi virzieni – ieviest izmaiņas mūsu ikdienas paradumos vai izmantot ierīces, kas to darīs mūsu vietā. Mēs nevaram 100% paļauties uz vienu no iespējām. Tikai īstenojot tās kopā, sasniegsim maksimālo rezultātu. Tāpat jāatceras, ka,
domājot par ūdens taupīšanu, liela nozīme ir mazām lietām, kas mums varbūt nešķiet svarīgas.
Lai gan jebkurš ieradums, ko veiksim ar mērķi samazināt ūdens patēriņu mājās, palīdzēs, daži ieradumi noteikti būs efektīvāki nekā citi. "Mazgājoties varam samazināt ūdens patēriņu, pavadot īsāku laiku dušā. Vai, mazgājot matus, aizgriezt ūdeni, bet skalojot to atkal atgriezt. Visvairāk laika tiek pavadīts, cenšoties nomazgāt visu ziepjaino ķermeni, līdz ar to patērējam visvairāk ūdens. Ja mazgājoties katru reizi samazināsim arī izmantojamo dušas želejas apjomu, ietaupīsim ievērojamu daudzumu ūdens,” stāsta M. Jentgena.
Vairāk ideju un speciālistu ieteikumus labākai dzīvei mājās meklē šeit.
Raksts tapis sadarbībā ar IKEA.