Jau uzreiz pēc Vladimira Putina pagājušā gada septembrī izsludinātās “daļējās mobilizācijas” publiskajā telpā sāka parādīties ziņas par daudziem nelaimes gadījumiem un kļūdām. Ir dokumentēti vairāki gadījumi, kad vīrieši tika iesaukti, neraugoties uz veselības problēmām. Turklāt daudzi ziņoja par pazudušu aprīkojumu un tukšām armijas noliktavām, kurās vajadzēja atrasties, piemēram, ziemas apģērbam. Simtiem tūkstošu cilvēku aizbēga uz ārzemēm.
Kadru trūkums frontē bija krasi jūtams jau pagājušajā vasarā, kad Ukrainā ievestās Krievijas karaspēka vienības sāka masveidā pamest algotņi (контрактники), kuriem ar armiju bija noslēgti līgumi. Dažās karaspēka daļās tie, pēc Girkina vārdiem, veidoja pat 90% personāla.
“Viņi lika atlūgumus galdā, pameta ieročus uz robežas un vienkārši gāja prom”. “Mobilizācijas nav, kara stāvokļa nav un sodīt viņus nav iespējams. Viņu vietā nāca Doņeckas un Luhanskas “tautas republikās” mobilizētie, bet vēlāk – arī mobilizētie [vecās] Krievijas iedzīvotāji”.
“Šobrīd mēs zaudējam šo karu”
Runājot par iespējamām miera sarunām ar Ukrainu, bijušais Doņeckas kaujinieku līderis sacīja:
“Kamēr mēs zaudēsim šo karu, jaunas Minskas vienošanās nebūs. Un šobrīd mēs šo karu zaudējam. Diemžēl tas ir jāatzīst.”
Minskas vienošanās starp Krieviju un Ukrainu ar Francijas un Vācijas starpniecību tika noslēgta 2015. gadā Baltkrievijas galvaspilsētā. Mērķis bija “nomierināt” Ukrainas austrumus, kurus Krievija faktiski jau bija okupējusi. Lielākā daļa saistību nekad netika izpildītas.
Pirmajos pilna mēroga kara mēnešos “mums bija labas izredzes uzvarēt,” sacīja Girkins. “Bet tagad mēs zaudējam, mēs dodamies pensijā.” Pašreizējo Krievijas ofensīvu Donbasā viņš neuzskata par daudzsološu. Pirms dažām nedēļām krievi bija ieņēmuši stratēģiski svarīgo Soledaras pilsētu. Taču pat tad, ja tiktu ieņemtas arī Bahmuta un Siverska, par kurām turpinās sīvas cīņas – “tas viss nav nekas, salīdzinot ar atteikšanos no Hersona,” sūdzējās Girkins. Hersona ir vienīgā Ukrainas reģionālā galvaspilsēta, kuru Krievija bija sagrābusi kopš pilna apmēra iebrukuma sākuma pagājušā gada februārī. Novembrī to atbrīvoja Ukrainas spēki, iepriekš iznīcinot Krievijas armijas apgādes ceļus.