“Apturiet lingvistisko genocīdu Latvijā”, “Mācīt latviešu valodu - jā, mācīties latviešu valodā - nē”, “Krievi nepadodas!” - tā ir vien daļa no saukļiem, kas redzami uz plakātiem mītiņos par “krievu valodas aizsardzību” Latvijā. Šķiet, ka daļai Latvijas lielākās mazākumtautības pārstāvju cīņā par dzimto valodu kļuvusi teju vai par svēto karu.
Tajā pašā laikā tuvojas pilnīga pāreja uz mācībām latviešu valodā visās Latvijas skolās, bet pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas iedzīvotājiem, kas pieņēmuši Krievijas pavalstniecību, nāksies kārtot valsts valodas zināšanu eksāmenu. RUS TVNET mēģina noskaidrot iemeslus vienai no lielākajām pretenzijām, kas tiek adresēta Latvijas krievvalodīgajiem.
2023.gads. Latvija ir neatkarīga jau 32 gadus, tomēr būtiska daļa iedzīvotāju joprojām neprot brīvi sarunāties valsts valodā. Vēl vairāk - reizēm izskan arī spriedelējumi par to, ka latviešu valodu zināt nemaz nav nepieciešams.
Tomēr vai tiešām tika izdarīts viss iespējamais, lai padarītu latviešu valodas iemācīšanos nepieciešamu un pieejamu? Kāpēc tā ir sanācis, ka Latvijā ir pilsētas, bet galvaspilsētā Rīgā ir mikrorajoni, kur var nodzīvot visu dzīvi un izveidot karjeru, ne reizi nesākot runāt latviski? Kurš ir atbildīgs par tik ilgu latviešu un krievu skolu segregāciju? Ko darīt ar gados vecākajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir pieņēmuši citas valsts pilsonību?
Uz šiem jautājumiem atbildes meklēsim RUS TVNET projekta “Savstarpējās pretenzijas” pirmajā rakstā.