“Melnais Kārlis”, plakāti un saukļi “Rokas nost no krievu skolām”, kā arī lielākās protesta akcijas kopš neatkarības atjaunošanas - tā Latvija vēl 2003.gadā sāka pāreju uz mācībām valsts valodā. Šā gada 1.septembrī sāksies pēdējais 20 gadus ieilgušās epopejas posms. Vieniem tas ir stāsts par “sen jau bija laiks, kavējam 30 gadus”, bet citiem - “sagatavojiet resursus un metodiku, bet neeksperimentējiet jau procesa gaitā”.
Ar materiālu par visu Latvijas skolu pāriešanu uz mācībām valsts valodā portāls RUS TVNET turpina rakstu sēriju “Savstarpējās pretenzijas”. Šī projekta gaitā mēs mēģinām bez pārmērīgām emocijām tikt skaidrībā ar jautājumiem, kas Latvijas sabiedrībā izraisa rezonansi, pārmetumus, aizvainojumu un neizpratni.
Mēs tagad necenšamies atrisināt jautājumus, kurus Latvijai nav izdevies atrisināt 30 gados. Tomēr ticam, ka, mēģinot uzklausīt otras puses viedokli, izrādīsies, ka kopīgā mums ir daudz vairāk par atšķirīgo. Mēs ticam dialoga spēkam.
No šā gada 1. septembra pāreja uz mācībām latviešu valodā notiek visās pirmsskolas izglītības iestādēs, kā arī vispārizglītojošās pamatizglītības programmas 1., 4. un 7. klasēs. No 2024.gada 1.septembra - 2., 5. un 8. klasēs, bet no 2025.gada 1.septembra - arī 3., 6. un 9. klasēs.
Pāreja skars visas mazākumtautību skolas, tas ir, 17% visu Latvijas skolu.
Ja jūs nodarbina jautājums, kā tad būs ar 10. līdz 12. klasēm, tad, saskaņā ar likumu, izglītībai vidusskolās jau tagad jānotiek tikai valsts valodā.
Saskaņā ar iepriekšējo likuma redakciju, latviešu valodas īpatsvars 1. līdz 6. klasēs bija 50%, bet 7. līdz 9. klasēs - 80%. Tomēr izmaiņu autori uzskata, ka šāds lēmums nenodrošināja pietiekamas valsts valodas zināšanas pamatskolu beidzējiem.